POS CİHAZI KULLANIMINDA SORUNLARIN GİDERİLMESİ KONUSUNDA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

5 Ocak 2008`de Resmi Gazete`de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek faaliyeti icra eden hekimler (diş hekimleri ve veteriner hekimler dahil) için getirilen, işyerlerinde 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren kredi kartı okuyucusu (POS cihazı) bulundurma zorunluluğu, mayıs ayında çıkarılan tebliğle 3 ay ertelenerek, uygulamanın 1 Eylül 2008 tarihinde başlanılmasına karar verilmişti.

Bu süre içerisinde Maliye Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmelerde POS cihazı kullanımında karşılaşılacak sorunlar dile getirilmiştir.

İletilen sorunlardan biri  bankaların elinde  yeni yazılım programına uygun  (fatura yerine geçen çıktı veren cihaz) POS cihazı olmaması ve diş hekimlerinin taleplerini karşılayamaması. Bakanlık yetkilileri bu konuda bankalar nezdinde girişimde bulunacaklarını ifade etmelerine rağmen POS cihazları yazılımında henüz bir gelişme yaşanmamıştır.  

Diğer sorun  Fatura yerine geçen pos sliplerinin(çıktılarının) serbest meslek makbuzu yerine geçecek olması nedeniyle yapılan dişhekimliği hizmetlerinin ayrı ayrı belirtilmesi için yeterli olmadığıdır.Yani POS çıktıları üzerinde  yapılan tedavilerin  belirtilme olanağı bulunmamaktadır.

Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda geçici bir çözüm bulunmuştur. POS cihazı kullanılarak tahsil edilen ödemelerde; yapılan işlemlerin  kullandığımız makbuz üzerinde gösterilmesi, bu makbuzun ayrı bir fatura değil, aynı işlem için kesilen makbuz olduğunu ifade edecek bir açıklamanın ( POS çıktısının tarih ve no sunun ya da makbuz seri ve sıra  nosunun POS çıktısına) yazılmasıyla sorunun giderilebileceği üzerinde mutabık kalınmıştır.

Konu ile ilgili gerekli düzenlemenin 1 Eylül tarihine kadar bir genelge ile yapılacağı yetkililerce ifade edilmiştir.

Konuyla ilgili gelişmeleri web sayfamızdan takip edebilirsiniz.