TDB 24.ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ BAŞLADI

TDB 24.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, Congressium Ankara’da 27 Eylül 2018 tarihinde yapılan açılış töreni ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış törenine; TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri, Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dişhekimi Dr.Filiz Besim, Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Seçili Başkanı Dr.Gerhard Seeberger ve Avrupa Bölgesel Organizasyonu (ERO) Başkanı Dr.Anna Lella, AKP Burdur Milletvekili Dişhekimi Bayram Özçelik, Azerbaycan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Rena Aliyeva, Bulgaristan Dişhekimleri Birliği Başkanı, Asst. Prof. Dr.Nikolai Sharkov, Filistin Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Ibrahim Ghannam,  İran Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Ali Tajernia, Kazakistan Stomatoloji Birliği Ulusal İrtibat Görevlisi Dr. Azamat Baigulakov, Kosova Dişhekimleri Odası Başkanı Prof. Dr.Kujtim Shala, Özbekistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Rakhmatullah Nigmatov, Yemen Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Mohamed Salem Mohamed Binhafid,  TDB Geçmiş Dönem Başkanları Eser Cilasun, Celal Korkut Yıldırım, Prof.Dr.Onur Şengün,  Prof.Dr.Murat Akkaya ve Prof.Dr.Taner Yücel, TDB Geçmiş Dönem Genel Sekreterleri Hüsnü Çuhadar, A.Murat Ersoy, Nezih Yavuz Tan, Dişhekimleri Odası Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra, Dekanlar Konseyi Başkanı Prof.Dr.Nimet Ünlü, Dişhekimliği Fakültesi Dekanları, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Başkanı Ecz.Erdoğan Çolak, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Çetin Atasoy, Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Genel Sekreteri Erkan Uçar ve çok sayıda konuk katıldı.

Kongre açılış filminin gösterilmesinin ardından TDB 24. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’ne ev sahipliği yapan Ankara Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Faik Serhat Özsoy bir konuşma yaptı. Özsoy,  6 yıl aradan sonra ülkemizin başkentinde meslektaşlarımızla yeniden buluşmanın sevinç ve gururunu yaşadıklarını belirterek, kongre hazırlıkları için son bir yıldır özveriyle emek veren herkese teşekkür etti.

Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreteri Ersel Özdemir de yaptığı konuşmada, kongreye ilişkin sayısal verileri paylaştı ve an  itibarıyla 8 bini aşan katılım sayısına ulaşıldığı bilgisini verdi. Özdemir, ayrıca kongre programı ve sosyal program hakkında bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Ardından söz alan DİŞSİAD Genel Sekreteri Erkan Uçar,  DİŞSİAD’ın çalışmaları ve IDEX 2019 hakkında bilgi verdi.

Dişhekimliği Fakültesi Dekanları adına bir konuşma yapan Dekanlar Konseyi Başkanı Prof.Dr.Nimet Ünlü ise kongrede olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.

Daha sonra Meslek Birlikleri adında TTB Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Çetin Atasoy ve TEB Merkez Heyeti Başkanı Ecz.Erdoğan Çolak kısa birer konuşma yaptılar.

İYİ Parti Adana Milletvekili Dişhekimi Metanet Çulhaoğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Metin Feyzioğlu’da gönderdikleri telgraflarla kongreye başarı dileklerini ilettiler.

AKP Burdur Milletvekili Dişhekimi Bayram Özçelik de yaptığı konuşmada yeni yasama döneminde mesleğimiz ile ilgili her türlü yasal çalışmada gerekli desteği vereceğinin altını çizdi.

Komşu Ülke Birlikleri  adına  söz alan Kosova Dişhekimleri Odası Başkanı Prof. Dr.Kujtim Shala’da “Türkçe” bir konuşma yaparak katılımcıları selamladı.

Avrupa Bölgesel Organizasyonu (ERO) Başkanı Dr.Anna Lella, yaptığı konuşmada kongreye katılmaktan son derece mutlu olduğunu çünkü Türk Dişhekimleri Birliği’nin uluslarararası  dişhekimliği camiasına katkılarını yakından bildiğini  ve takdir ettiğini, FDI’da ve ERO’da  oldukça aktif rol oynayan TDB’nin ağız diş sağlığı alanında farkındalık yaratmak için yoğun çaba harcadığının altını çizdi. Dr.Ana Lella, ERO’da görev alan Türk meslektaşlarıma ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum diyerek konuşmasını tamamladı.

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Seçili Başkanı Dr.Gerhard Seeberger ise “Günaydın” diyerek başladığı konuşmasında, FDI Başkanı Dr. Kathryn Kell’in selamlarını ve başarı dileklerini iletti. Kongrenin çok başarılı ve verimli geçeceğine inandığını çünkü TDB’nin organizasyonlardaki başarısını İstanbul’da yapılan FDI 101.Dünya Dişhekimliği Kongresi ile kanıtlamış olduğunun altını çizen Seeberger, hala bu başarının üzerine çıkılamadığını belirtti. Seerberger, TDB’nin FDI’daki aktif rolünden bahsederek Türk meslektaşlarını FDI’da daha fazla görmek istediğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dişhekimi Dr.Filiz Besim ise daha önce birçok kez TDB kongrelerine katıldığını, ayrıca üniversite eğitimini Ankara’da tamamladığını belirterek,  kongre açılışında Ankara’da ve meslektaşları ile bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kongre Onur Başkanı Prof.Dr.Nermin Yamalık’ta kısa bir konuşma yaparak kongre bilimsel bölümü hakkında bilgiler verdi.

Törenin son konuşmasını yapan Türk Dişhekimleri Birliği ve Kongre Başkanı Dr. A. R. İlker Cebeci de, “Bu kongre, dünyada dişhekimliği nereye gidiyor sorusunun cevaplarını hissedeceğiniz sunumları, kursları ve uygulamalarımızda kullandığımız ürün ve ekipmanlarında sergilendiği fuarı ile bir dünya kongresidir. Bu sene Arjantin de FDI genel kurulu ve dünya kongresi Ağustos sonunda yapıldı ve tüm dünyadan yaklaşık 140 ülkenin birliklerinin üye olduğu genel kurulda çok önemli politik beyanlar kabul edildi. Kongremizde de bu politik beyanlardaki hemen hemen tümünü kapsayan konularda sunumlar göreceksiniz. Kongremizi bir dünya kongresi olarak adlandırma nedenim de budur. Dünyadaki dişhekimliği bilgileri ile entegre bir bilimsel programın varlığı dışında kongre içinde yer alacak “dişhekimliği eğitimi” temalı geniş katılımlı toplantı ile Türk Dişhekimleri Birliği bu konuda da global bakış açısı ile öneriler geliştirmeye çalışmaktadır… Bu sene Ankara, geçen sene İstanbul daha önce Antalya, İzmir, Aydın, Samsun, Bursa, Mersin odalarımızın her biri diğerinin daha da yükselmesine sebep olan organizasyonları ile büyüyen ve bugün Türkiye’ nin şu ana kadar yapılmış en büyük sağlık kongresi olan 24. Kongremizin hepinizin anılarında güzel bir yer teşkil etmesini temenni ederim.” dedi.

Dr. A. R. İlker Cebeci’nin konuşması için tıklayınız…

Açılış töreni Operamanya grubunun muhteşem  müzik ziyafeti ile sona erdi.

Expodental 2018  Fuar Açılışı

Fuar açılışı öncesi Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı  (ZİÇEV) adına üç çocuğumuz ‘Ispanaklı Yumurta’   isimli gösterilerini sundular. Kongre Merkezi girişinde açılan ve 4 gün boyunca açık kalacak ZİÇEV standında yapılacak satışların geliri ile ihtiyacı olan çocuklara destek verilecek.

Gösterinin ardından TDB Genel Başkanı Dr.A.R.İlker Cebeci ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Faik Serhat Özsoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dişhekimi Dr.Filiz Besim, Avrupa Bölgesel Organizasyonu (ERO) Başkanı Dr.Anna Lella, AKP Burdur Milletvekili Dişhekimi Bayram Özçelik, DİŞSİAD Genel Sekreteri Erkan Uçar ile DİŞSİAD yetkilileri  ve  Dişhekimleri Odası Başkanları ile birlikte Expodental 2018  fuar açılışını gerçekleştirdi.

3500 m2 alanda kurulu Expodental 2018 kapsamında 110 firma, cazip fiyat ve ürün seçeneklerini meslektaşlarımızla buluşturacaklar.

Expodental 2018 Fuarı, kongre sonrasındaki Pazar günü de devam edecek.