TDB 24.ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ YAPILDI

TDB 24.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, 29 Eylül 2018 Cumartesi günü Congressium Ankara’da yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

27 Eylül 2018 tarihinde başlayan Kongre bilimsel programı kapsamında 21’i yurt dışından olmak üzere toplam 114 konuşmacının yer aldığı 66 konferans, 9 panel ve 27 Kurs düzenlendi. Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri ve Yardımcı Personeli Sempozyumu ile Diş Teknisyenleri Sempozyumu yapıldı. 

Ağız ve diş sağlığı endüstrisi ve dişhekimliği malzeme üretimi, ithalat ve satışını yapan 110 firmanın katılımıyla yaklaşık 3500 m2 alanda kurulu Expodental 2018 ise 27 - 30 Eylül 2018 tarihleri arasında 4 gün boyunca açık kaldı ve cazip fiyat ve son teknoloji ürünler meslektaşlarımızla buluştu. 

Kongre; 3164 dişhekimi, 3345 öğrenci, 2575 fuar ziyaretçisi, 88 ADS Teknikeri ve dişhekimi yardımcısı, 24 Teknisyen, 1550 Firma temsilcisi ile birlikte 10.746 kişi ile gerçekleştirildi. 

Kongre kapanış töreni, artık gelenekselleşen ve başından sonuna kongremizin hikayesini anlatan kapanış filminin gösterimi ile başladı.

Filmin ardından Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreteri Ersel Özdemir ve Ankara Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Faik Serhat Özsoy bir konuşma yaptı. Özsoy; Organizasyon Komitesine, kongre konuşmacılarına, sponsor firmalara, TDB İdari Müdürü Orhan Çimen ve personeline, Ankara Dişhekimleri Odası Kurulları ve personeline,  Valör Organizasyon Şirketine ve Congressium yetkililerine teşekkürlerini sundu.

Ardından söz alan Kongre Onur Başkanı Prof.Dr.Nermin Yamalık’ta  organizasyonda emeği geçenlere ve kongre katılımcılarına teşekkür eden çok kısa bir konuşma yaptı.

TDB Genel Başkanı Dr.A.R.İlker Cebeci ise  TDB tarihinin en şanslı başkanı olduğunu ifade ederek, katılımcı sayısı olarak  İstanbul’da kırılan rekorun ardından Ankara Kongresi ile de 3164 dişhekimi, 3345 öğrenci katılımı ile yeni bir rekora imza atıldığını söyledi. Cebeci, TDB’yi bu noktaya taşıyan tüm aktivistler için alkış istedi ve TDB’nin tüm kurullarına, Ankara Dişhekimleri Odasına ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. 

TDB Kongrelerinde artık geleneksel hale gelen bayrak devir teslim töreninde ise Ankara Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Faik Serhat Özsoy ve TDB Genel Başkanı Dr.A.R.İlker Cebeci, gelecek sene İstanbul’da  yapılacak kongreyi düzenleyecek olan İstanbul Dişhekimleri Odası  Başkanı  Prof.Dr.Turhan Atalay’a  törenle Kongre Bayrağını teslim ettiler.

Daha sonra sahneye TDB Merkez Yönetim Kurulu, Yüksek Disiplin Kurulu ve Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile  Organizasyon Komitesi Üyeleri, Organizasyon Firması yetkilileri ve  kongrede görevli host ve hostesler  davet edilerek katkılarından ötürü  teşekkür  edildi.

Ardından TDB Öykü Yarışmasında dereceye girenler sahneye davet edildi.

27 eser sahibinin toplam 30 öyküyle katıldığı yarışmada; ‘Fesleğenler’ isimli öyküsü ile Dişhekimi Berkant Sezer birinciliğe, A’ isimli öyküsü ile Dişhekimi Tevfik Emre İmamoğlu ve ‘Yarbaşı’ isimli öyküsüyle Dişhekimi Osman Erkan Özaydın ikinciliğe ve ‘Münferit’ isimli öyküsü ile Dişhekimi Serdar Devrim Erkmen üçüncülüğe layık görüldü. Jüri Özel Ödülünü ise ‘Malta Kelebeği’ isimli öyküsüyle Dişhekimi Öznur Öç ve ‘Kuşlar, Kedi Vesaire’ isimli öyküsüyle Dişhekimliği Öğrencisi Gizem Nur Gür aldılar. Dereceye girenlere katılım belgeleri TDB Genel Başkanı Dr.A.R.İlker Cebeci, TDB Genel Sekreteri Neslihan Sevim ve Ankara  Dişhekimleri Odası ve Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Faik Serhat Özsoy tarafından takdim edildi.

Sözel Bildiri ve En İyi Poster Araştırma Ödülleri de kapanış töreninde sahiplerini buldu.

En İyi Poster Araştırma Ödülleri’nde birinciliğe; ‘İmplant Çevresi Yapışık Dişeti Oluşturulmasında: Puncho Şeklinde Serbest Dişeti Grefti Kullanılması’ (Zeliha Betül Özsağır, Ebru Sağlam, Mustafa Tunalı) ve  ikinciliğe ‘Diş hekimliği öğrencilerinda anterior diş görünüm analizi’ (Muhammed Esad Taha, Özgün Yusuf Özyılmaz) layık görüldü. Birinciye 1.000TL ve ikinciye 500 TL ödül verildi.

Sözel Bildiri Ödülleri’nde birinciliğe ‘Dental restorasyon uyumlarının farklı dijital yöntemler aracılığıyla değerlendirilmesi’ (Merve Benli, Değer Öngül, Burçin Karataşlı, Bilge Gökçen Rohlig), ikinciliğe ‘Işınlama Cihazları ve Sürelerinin Pulpa Odasındaki Sıcaklık Artışı Üzerıne Etkisinin Değerlendirilmesi’ (İhsan Furkan Ertuğrul) ve üçüncülüğe ise ‘Farklı All-on-four İmplant Tasarımlarındaki Stres Dağılımında Zirkonya Seramik Protetik Restorasyonların Etkisi’ (Gonca Deste, Perihan Oyar, Rukiye Durkan) layık görüldü.

 Birinciye 3000 TL, ikiciye 2000 TL ve üçüncüye 1000 TL ödül verildi. Kazananlara belgeleri Prof.Dr.Bülent Kurtiş ve Prof.Dr.Cumhur Bülemt Uludağ tarafından takdim edildi.

 TDB 24. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapanışında kongresi resmi ve destek sponsorları; GSK, Oral B, Signal, Listerine, Colgate, Türkiye İş Bankası, MisTurkey, 3M, Kulzer, İDA ve Renault yetkilileri sahneye davet edilerek Kongreye katkılarından dolayı TEMA teşekkür plaketleri sunuldu.

En son olarak yapılan hediye çekilişiyle bir kongre daha unutulmaz anılar ve dolu dolu bir bilimsel programla sona ererken, 25.Kongremizde İstanbul’da buluşmak üzere Ankara’ya veda edildi.

Kongre Haberleri 

-          Meslek Sorunları Sempozyumu 

-          Kongre Açılış Töreni ve Expodental 2018 

-          8. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı  

-          Dişhekimliği Eğitimi Tematik Toplantısı 

-          Kongre Bilimsel Programı 

-          Kongre Sosyal Programı