TÜTÜN KONTROLÜ ÜST DÜZEY İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, Yeşilay ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen Tütün Kontrolü Üst Düzey İstişare Toplantısı, 27-28 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Azize Nilgün Canel, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, DSÖ Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programı Sorumlusu Prof. Dr. Toker Ergüder ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Tütün ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Dairesi Başkanı Dr. Sertaç Polat’ın açılış konuşmalarını yaptığı toplantıda; tütün kontrol politikaları, dumansız hava sahasının etkin kullanılması, tütün ile ilgili gerekli mevzuat değişikliklerinin ve düzenlemelerinin yapılması masaya yatırıldı.

İki gün süren toplantı sonunda toplumdaki tütün kullanımı oranının azaltılmasına yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi için oluşturulan çalıştay grupları; ‘Tütün kontrolü ile ilgili halk sağlığı politikaların tütün endüstrisinin ticari çıkarlarından korunması’, ‘Tütün talebini azaltmak ve kaçakçılığı önlemek için fiyat ve vergi düzenlemeleri ve tütün yasa dışı ticareti’, ‘Tütün dumanına maruz kalmaktan korunma’, ‘Tütün reklamı promosyonu ve sponsorluğunun yasaklanması ve çocuklara ve çocuklar aracılığıyla satış yapılması’ ve ‘Tütün ürünlerinin paketleme ve etiketlenmesi, tütün ürünlerinin içerikleri ve ifşası ile ilgili düzenleme ve öğretim, iletişim, eğitim ve toplumsal bilinç’ başlıkları kapsamında ürettikleri çözüm önerilerini katılımcılara sundu.

Birliğimizi adına toplantıya katılan Mustafa Oral yer aldığı çalışma grubunda, TDB Toplum Ağız Diş Sağlığı Eğitimi Komisyonu tarafından gerçekleştirilmiş olan  ‘Dişhekimlerinin Tütün Ürünlerine Yaklaşımı‘ çalışmaları doğrultusunda katkı ve önerilerde bulundu.

HABER GÖRSELLERİ