BİR GÖNÜLLÜLÜK HİKAYESİ:
Dişhekimi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah

TDB Hizmet Ödülü sahibi ve Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, uzun yıllardır  zihinsel engelliler ve yatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören yoksul öğrencilerle yürüttüğü projelerle tanınıyor. Bağışlarla oluşturulan seyyar diş kliniği ve gönüllü ekibiyle şehir şehir dolaşan Prof. Dr. Ertuğrul Sabah,  binlerce engelli çocuğun diş tedavisini ücretsiz yapıyor.

Bu özverili çalışma, yönetmen Murat Erün tarafından ‘Dişçinin Korkusu’ adlı belgeselle ölümsüzleşti ve bu yıl düzenlenen 11.TRT Belgesel Ödülleri Ulusal Profesyonel Kategorisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

Bu başarıdan ötürü emeği geçenleri tebrik ediyor ve Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’a toplum ağız diş sağlığı adına yürüttüğü çalışmalardan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Türk Dişhekimleri Birliği

Prof. Dr. Ertuğrul Sabah
Ege Üniversitesi  Dişhekimliği Fakültesi’nden 1976 yılında mezun oldu. 1977-1983 yılları arasında Herborn/Almanya’da serbest dişhekimliği yaptı. 1983’de Giessen/Almanya’da  doktorasını tamamladı. 1983 - 1987 yılları arasında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Tedavi Kürsüsü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. 1988 yılında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde ilk Pedodonti Doçenti oldu. 1993 yılından bu yana Pedodonti  Anabilim  Dalı'nda  Profesör Kadrosunda çalışmaktadır. Engellilerde dişhekimliği, erken ortodontik uygulamalar, alan dişhekimliği ve yerinde verilen dişhekimliği hizmetleri üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Engelli hastalara yönelik yapmış olduğu çalışmalarından dolayı İzmir Dişhekimleri Odası Üyesi ve Oda Disiplin Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’a, Türk Dişhekimleri Birliği Hizmet Ödülü ve Beratı verilmesine TDB Merkez Yönetim Kurulunun 29.04.2015 tarihli toplantısında karar verilmiştir.

Hizmet Ödülü Plaketi ve Beratı; 08.05.2015 tarihinde yapılan Türk Dişhekimleri Birliği 15.Olağan Genel Kurulu’nda Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’a takdim edilmiştir.