DEPREM SONRASI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNDE
BÜYÜK TEDİRGİNLİK YAŞANIYOR

 

Ülkemizde, özellikle Marmara bölgemizin yaşadığı acı depremler sonrasında  depremzedelerin yaralarının gerçek anlamda sarılmadığını, bölgenin geçirilen büyük depremden ders alınarak imar edilmediğini görüyoruz. Daha önceden de bina dayanıklılığı konusunda kaygılara sebep olan İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen depremden sonra kolon ve duvarlarda çatlaklar oluşmasına rağmen hiçbir tedbir alınmadan öğrenci, öğretim üyesi, hasta  ve tüm çalışanlarıyla eğitime devam edilmektedir. İdarenin kendilerine ulaşan talepleri değerlendirmeyip, ötelemesi kabul edilemez.

İnsan hayatı her şeyin üstündedir. Vatandaşlara hasarlı binalardan uzak kalmaları konusunda uyarıda bulunulan bir ortamda öğrenci, öğretim üyesi, hasta ve çalışanların riske atılması kabul edilemez.

Vakit geçirilmeden hemen şu anda eğitim kesilmeli, tüm olası deprem risklerine karşı önlemler alınıp fakülte binasının güvenli olduğu tespit edilene dek eğitime ara verilmelidir. Bu konuyla ilgili sorumlu tüm kurum ve kişileri göreve davet ediyoruz.

Türk Dişhekimleri Birliği