TDBD 174.SAYI BAŞYAZI
111. YILIMIZ KUTLU OLSUN

Sevgili Meslektaşım,

Yavaş yavaş kışa girdiğimiz bugünlerde havalar soğurken bölgemizde ve  mesleğimizde sıcak ve hareketli günler yaşıyoruz.

“Dişçi Mekteb-i Aliyesi”nin 22 Kasım 1908 tarihinde kurulmasına atfen 1996’dan bu yana 22 Kasım “Dişhekimliği Günü”, 22 Kasım’ı içine alan hafta da “Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl da “Ağız Diş Sağlığı Haftası” içerisinde dişhekimleri odalarımız meslektaşlarımıza yönelik sürekli dişhekimliği eğitimlerinin yanı sıra topluma yönelik ağız ve diş sağlığı çalışmalarıyla farkındalık yaratacaklar.

Sağlıkta şiddet olaylarına karşı Bursa’da meslektaşımıza yapılan saldırının 5 Kasım’daki ilk duruşmasına TDB ve dişhekimleri odaları olarak katıldık. Sağlıkta şiddete verilecek cezaların en üst seviyeden verilmesi ve uygulanması adına kamuoyuna mesaj verdiğimizi düşünüyorum.

Mağdurlar şikayette daha cesur, failler ise ceza alacaklarından emin olursa şiddetin azalmasında bir adım atılmış olacaktır.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yeterli bulmadığımız, ama başlangıç kabul ettiğimiz bir kararla dişhekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını 80 bin olarak açıkladı. 110-120 binlerde bazı dişhekimliklerine girildiğini göz önüne alırsak olumlu bir adım. Eğitimde eşitlik ilkesi doğrultusunda, dişhekimliği eğitimi ve insan gücü planlaması sorunlarını ortadan kaldırmamakla birlikte YÖK tarafından alınan bu kararı destekliyoruz.

Başarı sırası şartı puanının en azından 5 bine yükseltilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Nitelikli insangücü planlaması açısından kontenjanların azaltılması ve yeni fakültelerin açılmasının önüne geçilmesinin yanı sıra bu adımın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Demokratik katılım anlayışımızın bir göstergesi olarak web sayfamızda bir ‘TDB yazışma platformu’ açtık. Sizlerden öneri - eleştirilerinizi iletmenizi bekliyoruz.

Son zamanlarda bazı kongre ve seminerlerde uzmanlık alanlarının belirlenmesinin dişhekiminin yetkilerine sınırlama getirdiğine dair söylemlerin sıklaşması üzerine bu sayımızda ‘Dişhekimlerinin Yetkileri Kısıtlandı mı?’ başlığıyla TDB Akademi üyemiz ve eski Başkanı Prof.Dr. Murat Akkaya ve TDB Hukuk Müşaviri Av. Mustafa Güler bir makaleyle konuya -bir kez daha- açıklık getirdi.

Buna bağlı olarak sizlere Mezuniyet sonrası bilgilerinizi yenileyerek profesyonel yaşantınızda daha başarılı olmak, güncel bilimsel ve teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için TDB SDE Yüksek Kurulu tarafından kredilendirilen eğitimlere ve TDB Akademi faaliyetlerine (konferans, panel ve kurs vs.) katılarak destek vermenizi öneririm.

Unutmayın mesleki gelişim ancak sürekli ve nitelikli eğitimle olur!

Meslek sorunları, hayat mücadelesi arasında bir soluk alacağınız, bu sayımızda yer alan ve emin olun hepimizin meslek hayatına başlarken kendinden bir şeyler bulacağı, tecrübesiz dişhekiminin çilesini anlatan Bernard Shaw’ın ilk dönem tiyatro oyunlarından ‘Hiç Belli Olmaz’ öyküsünü okumanızı tavsiye ederim.

2019 yılının bu son aylarında 2020’ye daha umutla bakabilmek adına ‘kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin’ anlayışıyla özel ve meslek hayatınızda daima hep ileriye bakacak mücadele azmi ile yaşamanızı temenni ediyorum.

Prof.Dr.Atilla Ataç
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

TDBD 174.sayı için tıklayınız…