Prof. Dr. Atilla Ataç; Artı TV`nin Konuğuydu...
‘SAĞLIKTA ŞİDDET YASASININ ÇIKMASI YETMEZ, YASANIN UYGULANMASI DA LAZIM…’


İstanbul Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde dişhekimi olarak görev yapan ve Covid-19 pandemisi nedeniyle filyasyon ekibinde yer alan iki dişhekimi meslektaşımızın ve onları taşıyan kurum aracının şoförünün dün trafikte saldırıya uğraması ile ilgili olarak TDB Genel Başkanı Prof.Dr. Atilla Ataç, Artı TV’nin sorularını yanıtladı.

“Türk Dişhekimleri Birliği olarak meslektaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz, şiddetin hiçbir türlüsü kabul edilemez. Sağlıkta şiddete sessiz kalmayacağımızı tekrar belirtiyoruz” diyen Ataç, olayın diğer bir üzücü tarafının Sağlıkta Şiddet Yasasının henüz yeni çıkmış olmasına rağmen bu olayların yaşanması olduğunu ifade etti. Ataç, öncesinde Trabzon ve şimdi de İstanbul’da yaşanan olayların sadece yasasın çıkmasının yeterli olmadığını gösterdiğini, yasasın uygulanmasının gerektiğini ve uygulamasının da halkın görmesi gerektiğini ifade etti. Ataç; “Eğer saldırganlar serbest bırakılmayıp, anında gerekli cezalar kendilerine uygulanırsa şiddetin bir nebze olsa azalacağını düşünüyorum” dedi.

Ataç; “Birlik olarak daha önce de söylemiştik filyasyona çıkan arkadaşlarımızın kişisel koruyucu ekipman, ulaşım ve barınma sorunları yanında çok önemli bir sorunları olduğunu daha maalesef böyle bir örnekle görmüş olduk; güvenlik sorunu… Çünkü bu arkadaşlarımız hem tüm gün sahadalar hem de bilinmeyen adreslere gidiyorlar, geceye kadar süren görevleri oluyor. Burada demek ki bu filyasyon ekiplerinin yanına bir güvenlik görevlisinin eklemesi gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Gerçekten bu pandemi savaşında kendilerini, ailelerini tehlikeye atarak en önde çalışan tüm sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırılar kabul edilemez.” dedi.

Türk Dişhekimleri Birliği