YENİ EKLENENLER
 Ana Sayfa  Site Haritası  İletişim  ENGLISH

Kullanıcı Adı :
Şifre :
 • Üye Ol
 • Şifremi Unuttum
 • T.C. Kimlik No Sorgulama
 • Vergi No Sorgulama
 • Bağkur No Sorgulama
 • Trafik Araştırma
 • Türk Hava Yolları
 • Hava Durumu
 • Vergi Takvimi
 • Aktif : 4
  Bugün : 865
  Toplam : 5,046,659
  TDB 9.ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ ZONGULDAK’TA YAPILDI

   

  Türk Dişhekimleri Birliği 9.Ulusal Öğrenci Kongresi Zonguldak Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu’nun katkılarıyla 28-29 Mart 2015 tarihleri arasında Dedeman Zonguldak Otel’de gerçekleştirildi. Kongreye 16 Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonuna bağlı 33 dişhekimliği fakültesinden 600 öğrenci katıldı.

  Kongreye TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL, Genel Başkanvekili Dr. Serdar SÜTCÜ, Genel Sekreter A.Tarık İŞMEN, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri  Dr. Faik Serhat ÖZSOY, Dr.Serdar AK, İrfan KARABABA, Yusuf KILIÇ, Tuncay SEVEN ve H.Ergin KUYUMCU ile  Zonguldak Dişhekimleri Odası Başkanı Erdal NAZİOĞLU, Başkanvekili Dr. Ayşegül KÖROĞLU, Genel Sekreter Koray DEMİR, Sayman Doç. Dr. Ahmet Ferhat MISIR, ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah ÇAPCI’nın yanı sıra TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ ve Öğrenci Kolu Merkezi Komisyon Üyeleri katıldılar.

  Kongre açılışını Zonguldak Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu ve Organizasyon Komitesi Başkanı Duygu IŞIK ve TDB Öğrenci Kolu ve Kongre Başkanı Mehmet YILDIZ yaptı.

  Mehmet YILDIZ yaptığı konuşmada;  görev sürelerinin yakında dolacağını ve çok kısa süre Yönetim Kurulundan birçok arkadaşıyla birlikte mezuniyet nedeni ile Öğrenci Kolu çatısı altından ayrılacaklarını belirterek, görevi devralacak arkadaşlarına seslendi.

  “…Öğrenciliğimizde ve meslek hayatımızda unutmamanız gereken tek gerçek Türk Dişhekimleri Birliği’ni oluşturan en büyük unsur ve organın tüm meslektaşlarımızın olduğudur. Mesleğin geleceği ve etik ilkeleri için mücadele eden bu yapının tek siyasi düşüncesi halk sağlığı ve meslektaşlar arası birliktir. Bizler 3 yıllık görev süremizde bu yapının Öğrenci Kolu olarak küçük bir unsuru olmaktan onur ve kıvanç duyduk… Şahsım ve Görev Arkadaşlarım adına bizlere bu özgür ve çalışma potansiyeli olan ortamı sağlayan 14.Dönem Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulu’na şükranlarımızı sunarız…”

  Daha sonra söz alan Zonguldak Dişhekimleri Odası Başkanı Erdal NAZİOĞLU da; “Zonguldak’ta düzenlenen kongrede böyle bir kalabalığın olması beni fazlasıyla memnun etti. Sizleri Zonguldak’ta ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Gerçekleşen kongrenin hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

  TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL ise yaptığı konuşmada; “Türkiye genelinde on bini aşan Dişhekimliği Fakültesi öğrencilerinin öğrenci kolumuz bünyesinde yer alması bu organizasyonlar içerisinde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi dişhekimliği mesleğinin ve aynı zamanda dişhekimliği örgütünün en önemli gücüdür. Bu yarına olan umudumuzu besleyen sizlerin varlığıdır. Sizleri bu çatı altında görmek hem mesleğin sorunlarını kendi aranızda tartışmak hem de meslektaşlarımızın gelecekle ilgili toplumun ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlarını taştırma içerisinde olmak ve bunu bilimsel çerçeve içerisinde ve bilimsel temelli olarak ele almanız bizi çok mutlu hissettiriyor. Her mesleğin olduğu gibi bizim mesleğinde sıkıntıları ve zorlukları var ülkemizin sorunları var. Bu sorunlardan kaçmak mümkün değil. Ancak sorunları çözmek için mücadele etmek bardağın her zaman dolu tarafından bakmak ve yapıcı eleştirilerle konuyu ele almak durumundayız.

  Türk Dişhekimleri Birliği’nin en önemli hedefi dişhekimliği mesleğinin  genel sağlık sistemi içerisinde hak ettiği yeri almasını sağlamaktır. Dişhekimliği lisans  eğitimini bırakın bugün yaşandığı gibi değersizleştirmek ya da müfredatını azaltmak tam tersine dişhekimini ağız doktoru şeklinde mezun etmek noktası hedef alınmalıdır. Dişhekimi ağız doktorudur.  Tıpta yaratıldığı gibi dişhekimliğinde de  uzman-pratisyen ayrımını kabul etmemiz mümkün değildir. Zira yasamız her şeyden önce buna engeldir. Dünyada da bunun bir  örneği yoktur. Bugünkü yasalar çerçevesinde mezun olduğunuz andan itibaren muayenenizi açıp her alanda hastalara ağız diş sağlığı hizmetini verebilirsiniz" dedi.

  Açılış töreninin ve konuşmaların ardından bilimsel programa geçildi.

  İlk günün sonunda düzenlenen Öğrenci Sorunları Paneli; TDB Öğrenci Kolundan Sorumlu MYK Üyesi Dr. Faik Serhat ÖZSOY, TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ ve TDB Öğrenci Kolu Ulusal Örgüt İçi Eğitim Sorumlusu Uğur AKSOY’un katılımıyla gerçekleşti. Panelde artan kontenjan sorunu, eğitimde standardizasyon olmaması, fakültelerin fiziki alt yapı yetersizlikleri, akademik personel yetersizliği, sarf malzemelerin öğrenciler tarafından alınması ve öğrencilere yönelik mobbing uygulamaları konusunda katılımcıların sorunları ele alındı.

  İlk günün akşamında gerçekleştirilen Gala Yemeğinde katılımcılar keyifli zaman geçirdiler. Gala Yemeğinde TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL tarafından 3 yıllık çalışma dönemi ve kongreye katkıları nedeniyle TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ’a teşekkür plaketi verildi.

  İkinci gün gerçekleştirilen “Dişhekimliği Mesleği Nereye Gidiyor?” Panelinde TDB Genel Sekreteri A.Tarık İŞMEN ve TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serdar AK tarafından dişhekimliği öğrencilerine, mesleğin ülkemizde geçmişten günümüze geldiği süreç, gelecekten beklentiler ve dikkat edilmesi gerekenler üzerine değinildi. Ardından bilimsel sunumlara devam edildi.

  İlk kez düzenlenen Bilimsel Poster Sunumunda dereceye giren katılımcılara ödülleri takdim edildi. Bülent Ecevit Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Öğrencisi Stajyer Dişhekimi Gamze ASLAN, “Gömülü 3.Molarların Pozisyonlarının Radyografik Olarak İncelenmesi” Posteri ile TDB 21.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Bilimsel Programına ücretsiz katılım hakkı kazandı.

  Bilimsel sunumların ardından kongre kapanış törenine geçildi. Törende; TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Kongre Sorumlusu Dr. Faik Serhat ÖZSOY, Zonguldak Dişhekimleri Odası Başkanı Erdal NAZİOĞLU, TDB Öğrenci Kolu Ulusal Örgüt İçi Eğitim ve Kongre Sorumlusu Uğur AKSOY ve Zonguldak Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu Başkanı Duygu IŞIK birer konuşma yaptılar.

  Kongre Programı

  28 Mart 2015 Cumartesi

  08:30 – 09:30                     Kayıt İşlemleri
  09:30 – 10:00                     Açılış Seremonisi
  10:00 – 10:45                     Kriminal Odontoloji (Dr. Serdar SÜTCÜ)
  10:45 – 11:00                     Kahve Arası
  11:00 – 11:45                     Rejeneratif Endodonti: Bir Durum Güncellemesi - Bölüm 1 (Prof. Dr. Zafer ÇEHRELİ)
  11:45 – 12:00                     Kahve Arası
  12:00 – 12:45                     Rejeneratif Endodonti: Bir Durum Güncellemesi - Bölüm 2 (Prof. Dr. Zafer ÇEHRELİ)

  12:45 – 14:15                     Öğle Yemeği
  14:15 – 15:00                     İmpantoloji ve Komplikasyonları, Önlenmesi ve Tedavisi (Doç. Dr. Ahmet Ferhat MISIR)
  15:00 – 15:15                     Kahve Arası
  15:15 – 16:00                     Dişhekiminin Yasal Hakları ve Yükümlülükleri (Av. Mustafa GÜLER)
  16:00 – 16:15                     Kahve Arası
  16:15 – 17:00                     Öğrenci Sorunları Paneli
  20:00 – 22:00                     Gala Yemeği

  29 Mart 2015 Pazar
  10:00 – 10:45                     Dişhekimliği Mesleği Nereye Gidiyor? (Panel)  (A. Tarık İŞMEN – Dr. Serdar AK)
  10:45 – 11:00                     Kahve Arası
  11:00 – 11:45                     İnleyler, Onleyler ve Laminalar (Doç. Dr. Bulem YÜZÜGÜLLÜ)
  11:45 – 12:00                     Kahve Arası
  12:00 – 12:45                     Sosyal Konuşmacı
  12:45 – 13:30                    Öğle Yemeği
  13:30 – 14:15                     Ortodonti ve Interdisipliner Tedaviler (Dr. Faik Serhat ÖZSOY)
  14:15 – 14:30                     Kahve Arası
  14:30 – 15:15                     Kapanış Seremonisi


  Yayın Tarihi : 30.03.2015 - Okunma Sayısı : 2,198
   | 
  Ana Sayfa |  Site Haritası |  İletişim
  TDB |  Kurum ve Kuruluşlar |  Mevzuat |  Tedavi Ücretleri |  İstatistikler |  Sıkça Sorulan Sorular |  Yayınlar |  İlanlar
  Dişhekimleri Odaları |  Dişhekimleri | Sürekli Dişhekimliği Eğitimi  | Basın Açıklamaları |  Toplum Ağız Diş Sağlığı |  Etkinlik Takvimi 
   Cihaz ve Malzeme Şikayetleri |  Ferdi Kaza Sigortası | Kongre&Fuar |  Dişhekimi Bul |  Haber Arşivi
  © 2009 Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Resmi web sayfasıdır