1.KOMŞU ÜLKELER DİŞHEKİMLERİ BİRLİKLERİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI İSTANBUL’DA YAPILDI

 

TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner  YÜCEL, 27 Mayıs 2011 Cuma günü TDB 18.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında düzenlenen; Arnavutluk Dişhekimleri Birliği Başkanı Dorjan HYSI, Gürcistan Dişhekimliği Birliği Genel Sekreteri Vladimer MARGVELASHVILI, Irak Kerkük Dişhekimleri Başkanı İbrahim Halil,  Kosova Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Ali GASHI, Lübnan Dişhekimleri Birliği Başkanı Gahssan YARED, Mısır Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Tarek ABBAS Özbekistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Rakhmatulla NIGMATOV, Kıbrıs Türk Dişhekimleri Odası Başkanı Hüseyin BIÇAK, Yunanistan Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Panagiotis VIGLAS, ile aşağıdaki gündemli  "1.Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu"  Toplantısında biraraya geldiler. Toplantıda ayrıca, TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri; Süha ALPAY ve Ufuk ARALP`in yanı sıra -TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri; Prof.Dr.Nermin YAMALIK (FDI Komite Üyesi), Sarkis SÖZKES (FDI  Avrupa Bölgesi Program Müdürü) ve Türkiye Diş Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Yüksel AKYOL`da  yer aldı.

Komşu Birlik Başkanları İşbirliği Platformu Toplantı Gündemi;

1)      Komşu ülke dişhekimliği birliklerinin işbirliği imkanının tartışılması,
2)      Ulusal kongrelerde karşılıklı destek imkanları,
3)      Dişhekimliği mesleki politikalar ve sorunlar hakkında görüşme,
4)      Cihaz ve malzeme üreticileri ile işbirliği imkanlarının görüşülmesi,

Türk Dişhekimleri Birliği’nin çağrısıyla birincisi düzenlenen platform toplantısında bir sunum yapan  TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner  YÜCEL, TDB’nin yıllardır sürdürdüğü istikrarlı uluslararası ilişkileri bu gün ülkemiz adına kıvanç duyulacak noktalara geldiğini ifade ederek  “ Kongre nedeniyle ülkemize davet edilen bölgemizdeki 12 ülkenin Dişhekimleri Birlik Başkanları ile beraber olacağız. Komşu ülkelerle bilimsel ve ekonomik boyutta gerçekleştireceğimiz ilişkilerimiz, bölge barışına ve mesleki gelişmelere önemli katkılar sağlayacaktır.” diye konuştu. 

Komşu ülke Birlik Başkanları da böyle toplantının planladığı için Türk Dişhekimleri Birliği’ne teşekkür ettiler. Yoğun katılımın olmasının başlangıç için çok önemli olduğuna vurgu yapan Birlik Başkanları, toplantıların düzenli olarak devam etmesi temennisini dile getirdiler. Birlik Başkanlarının bu olumlu açıklamalarından sonra devam edecek toplantıları planlamak üzere; Türkiye, Mısır, Arnavutluk ve  Gürcistan  Birlik Başkanlarından oluşan bir çalışma grubu oluşturulmasına, ikinci toplantının 31 Mayıs - 2 Haziran 2012  tarihinde Ankara`da yapılacak TDB 19.Uluslararası Dişhekimliği Kongresinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. 

TOPLANTIDAN GÖRÜNTÜ