2. KOMŞU ÜLKELER DİŞHEKİMLERİ BİRLİKLERİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI


TDB  19.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında dişhekimliği mesleği alanında fikir alışverişinde bulunmak ve hem bilimsel hem de ekonomik işbirliğini arttırmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ve 20 ülke birlik başkanının davet edildiği  Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı, 1 Haziran Cuma günü yapıldı.

Türkiye’yi temsilen TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL ile Platform çalışma grubu ve TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri Prof.Dr.Nermin YAMALIK ve Dr.Duygu İLHAN’ın katıldıkları toplantıya; Arnavutluk Dişhekimleri Birliği Başkanı Dorjan HYSI, Azerbaycan Birliği Başkanı Prof.Dr.Rena ALİYEVA, Bosna Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Medi HERZEGOVA, Bulgaristan Dişhrekimleri Birliği Başkanı Dr.Boris MILANOV ve Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Nikolai SHARKOV, Gürcistan Dişhekimliği Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Vladimer MARGVELASHVILI, Filistin Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.İbrahim GHANNAM,  Irak Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Rafea Mohammed ABBAS, Kıbrıs Türk Dişhekimleri Odası Başkanı Hüseyin BIÇAK, Kırgızistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Abibilla KALBEEVA ve Dış İlişkiler Başkanı Dr.Ilshat YULDASHEV,  Kosova Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Ali GASHI, Lübnan Dişhekimleri Birliği Dr.Samer EL HOUR, Mısır Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Tarek ABBAS,  Özbekistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Rakhmatulla NIGMATOV, Ürdün Dişhekimleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr.Samir AL QUDAH, Tunus Dişhekimleri Birliği Dr.Khaled TANAZEFTİ ve DİŞSİAD  Genel Sekreteri Namık SÖNMEZ katıldılar.

Toplantıda ayrıca TDB Genel Başkanvekili Kadir Tümay İMRE, Genel Sayman Bilge ŞİMŞEK, MYK Üyeleri Muharrem ARMUTLU ve Neşe DURSUN ile Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Mehmet ÇOLAK hazır bulundular.

Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep AKDAĞ’ın katılması beklenen toplantıya son anda katılmaması üzerine Bakan adına Müsteşar Yardımcısı Dr.İsmail DEMİRTAŞ katıldı.

Toplantının açılışını yapan TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL, TDB 19. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında yapılan 2. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısının bu sene daha kalabalık katılımla gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. YÜCEL, bu toplantının bilimsel ve ekonomik boyuttaki ilişkilerin yanı sıra şüphesiz genel anlamda dünya barışına ve ülkelerarası ön yargıların giderilmesine hizmet edeceğine inancının tam olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr.İsmail DEMİRTAŞ da, önceden yapılmış programı nedeniyle toplantıya katılamayan Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep AKDAĞ’ın başarı  mesajını Platform ile paylaştı. DEMİRTAŞ, Sayın Sağlık Bakanının bu organizasyonu takdirle karşıladığını, hatta kendi mesleği adına organizasyonu kıskandığını söylediğini, gerek eğitim gerekse sağlık alanında Hükümet olarak komşu ülkeler ile işbirliği içinde olduklarını söylediğini iletti.

Platformunun hem mesleki hem de ülkeler arası ilişkilerimizin ileriye taşınması açısından çok faydalı olduğunu vurgulayan katılımcılar,  dişhekimliği öğrencilerinin sayısındaki kontrolsüz artış, işgücü planlamasındaki sistemsizlik, dişhekimlerinin coğrafi dağılımındaki dengesizlik gibi örneklendirilen bu problemlerin çözümü hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Toplantı sonunda platform üyesi ülkelerin dergi, kongre, platform toplantıları ve diğer çalışma verilerini ortak bir zeminde toplamak amacıyla Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformuna ait bir web sitesi hazırlanmasına kararı verildi. 

Platform, önümüzdeki yıl ve takip eden yıllarda Türk Dişhekimleri Birliği`nin ev sahipliğinde çalışmalarını devam ettirecektir.

 

TOPLANTIDAN GÖRÜNTÜ