DİŞ ÇÜRÜĞÜNE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ : HEDEF SIFIR ÇÜRÜK

Diş çürüğünün oluşumunu durdurmak amacıyla dünyanın farklı ülkelerinden uzman dişhekimlerini aynı çatı altında buluşturan “Diş Çürüğüne Karşı Güç Birliği” (Alliance for a Cavity-Free Future / ACFF) grubunun temsilcileri, ağız ve diş sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirmek için oluşturulan deklarasyonu imzalamak üzere, FDI 2013 Dünya Dişhekimliği Kongresi öncesinde 26 Ağustos’ta İstanbul’da bir araya geldi.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin yanı sıra kamu, özel sektör ve üniversitelerden akademisyenlerin katkılarıyla Türkiye’de bir dizi proje uygulamaya hazırlanan ACFF; dünyanın farklı ülkelerinde “Hedef SIFIR Çürük” sloganıyla gerçekleştirilecek çalışmalarla, 2026 yılından sonra doğan çocukların hayatı boyunca diş çürüğüyle karşılaşmamasını sağlamayı amaçlıyor.

 

Ağız ve diş sağlığı konusunda Türkiye’deki durumunun değerlendirildiği, karşılaşılan engeller ve bilinçlendirme yöntemlerinin tartışılarak, çözüm  önerilerinin ele alındığı “Diş Çürüğüne Karşı Güç Birliği Ulusal Uzman Paneli “  sonunda  ACFF’nin Eş Başkanı Prof. Dr. Nigel PITTS ve TDB Genel Başkanı Prof. Dr.Taner YÜCEL’in  katılımıyla  bir deklarasyon imzalandı.

İmzalanan deklarasyon, Türkiye nüfusunun %75’ini etkileyen ve her 10 çocuktan 7’sinde görülen diş çürüğünü ortadan kaldırmak amacıyla uygulanacak çalışmaları ve kısa-orta ve uzun vadede bu konuda belirlenen hedefleri kapsıyor.

Deklarasyon için tıklayınız….