FDI 101. DÜNYA DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ AÇILIŞ PROGRAMI YAPILDI

FDI 101. Dünya Dişhekimliği Kongresi’nin açılış programı, 28 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi`nde yapıldı.

Kongre açılış törenine Dünya Dişhekimleri Birliği Başkanı Orlando Monteiro da SILVA,  Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Seçili Başkanı Dr. Tin Chun WONG,  FDI Saymanı Dr. Kathryn KELL, FDI Yönetim Kurulu Üyeleri, Sağlık Bakanı Dr.Mehmet MÜZEZZİNOĞLU, AK Parti Burdur Milletvekili Dişhekimi Bayram ÖZÇELİK, CHP Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dişhekimi Kadir Gökmen ÖĞÜT, TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri, TDB geçmiş dönem Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Dişhekimleri Odası Başkan ve yöneticileri ile  Dişhekimliği Fakültesi Dekanları  başta olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.  

Kongreye ev sahipliği yapan Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL yaptığı açılış konuşmasında kongrenin alanında dünyanın en büyük ve önemli kongresi olduğunu söyledi.  

TDB olarak, kongreyi Türkiye`de düzenlemekten duyduğu mutluluğu dile getiren YÜCEL, “İnanıyoruz ki, FDI 2013 İstanbul yalnızca dünya genelindeki 248 firmanın yer alacağı  16.500m2’yi geçen fuar alanı  ve zengin sosyal programı ile değil aynı zamanda  5.000’i aşkın ulusal, 3000’i geçen uluslararası dişhekimi ve 1000’i aşan diş hekimliği öğrencisi ve  kongre sırasındaki fuar katılımcıları ile 15000 kişilere ulaşacak katılımcı sayısıyla,  850 adet poster ve 350  adet sözlü sunum olmak üzere kabul edilen 1200 bilimsel çalışmasıyla, kongre süresince yapılacak olan  4 endüstri sempozyumu, IADR ve Osteointegrasyon Derneği sempozyumları, 4 ulusal bilimsel dernek paneli, 115 bilimsel konferans, 16 “uzmanına sor”,  29 adet Hands-on kursu ile de büyük bir bilimsel şölen oluşturacak ve FDI 2013 İstanbul rekorlarıyla hafızalarınızda unutulmaz bir yere sahip olacaktır.

FDI İstanbul 2013’ün en önemli bir diğer yanı ise  FDI tarihinin yeni asrındaki bu ilk kongresinde dişhekimliği mesleğinin yeniden şekilleniyor olması, veya  bir başka deyişle ayrılmaz bir bütün olan genel sağlık ile ağız diş sağılının korunmasında ve sürdürülebilirliğinde tıp ve diş hekimliğinin birlikte çalışması gereken sağlık çalışanları olduğunun tartışılmaz bir şekilde ortaya konmasıdır.

Zira bugün geldiğimiz noktada artık çok iyi biliyoruz ki, bir diyabet hastasının hastalığının kontrolünde ve başarılı tedavisinde tıp hekiminin mutlaka bir diş hekimiyle, bir blumik  hastanın da ağız diş sağlığı rehabilitasyonunda dişhekiminin mutlaka bir tıp hekimiyle koordineli çalışması gerekmektedir.” diye konuştu.  

FDI 2013 İstanbul’da FDI 2020 vizyonundaki bu hedefin gerek tıp camiasında ve gerekse toplum genelinde farkındalığının oluşması ve bunun ülke sağlık politikalarında referans teşkil etmesi açısından İstanbul Deklarasyonu’nun imzalandığını söyleyen YÜCEL, imzalanan Deklarasyon ile bu alanda önemli bir adım atıldığını ve genel sağlık politikalarının oluşturulmasında daha büyük bir paya sahip olduklarını aktardı.  

   

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Başkanı Orlando Monteiro da SILVA ise kongrenin organizasyonu dolayısıyla TDB`ye teşekkür ederek, şöyle konuştu:  

"İstanbul, 4 gün boyunca, ağız sağlığının başkenti olacaktır. Dünyanın ve Türkiye`nin dört bir yanındaki önemli uzmanlar, bu kongreye katılıyor. Çok yoğun günler geçireceğiz. Rekor kıran makale bildirimi aldık. FDI, artık hayal ettiğimiz yerde. FDI, kongreleriyle, diş hekimliği alanında adeta sektörün bir süpermarketi görevini üstleniyor. Bazı projeleri hayata geçirerek, tüm dünyada uygulayacağız."

Kongrenin açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Dr.Mehmet MÜEZZİNOĞLU, kongreye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

Kongreye 138 ülkeden katılımcının geldiğine işaret eden MÜEZZİNOĞLU, "Bu alanda Avrupa`nın en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyorum. Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı`nın şahsında sizleri tebrik ediyor, başkana, ekibine ve size teşekkür ediyorum. Böyle bir organizasyonu düzenlemenin, gerek Türk Dişhekimleri Birliği adına gerekse Türk milleti adına önemli olduğunu ifade ediyorum" diye konuştu.  

Hayat boyu sağlıklı yaşamın önemine dikkati çeken MÜEZZİNOĞLU, en temel hak olan yaşamın sağlıklı bir beden ve zinde bir ruh haliyle yaşanması gerektiğini belirtti. MÜEZZİNOĞLU, ağız ve diş sağlığının temel sağlığın ayrılmaz bir parçası ve önemli bir göstergesi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:  

"Ağız ve diş sağlığının bozulması, diğer sistemlerin bozulmasına neden olacak ve hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Son 10 yılda sağlık hizmetleri kadar olmasa bile, ağız ve diş sağlığı konusunda da önemli gelişmelere milletçe imza attık. Uluslararası mevzuat ve standartlar doğrultusunda hizmet vermeyi, büyük oranda becerdik. Ve gelecek hedeflerimizi belirledik. Ancak diğer hastalıklarda olduğu gibi diş ve diş eti hastalıklarıyla mücadelede koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini unutmamak gerekir. Sağlık Bakanlığı olarak ana hedeflerimizden birisini de vatandaşlarımızı sağlıklarını kaybetmeden koruyabilmeleri için bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olarak görüyoruz."  

İnsanların yaşam kalitesini bozmadan, nesiller boyu sağlıklı yaşaması için sağlığı kaybetmeden korumak gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu bağlamda, Bakanlığımızın yürüttüğü koruyucu sağlık hizmetleri içinde, ağız ve diş sağlığı, ayrı bir önem arz etmektedir. Bu paralelde, Dünya Sağlık Örgütü`nün 21. yüzyıl ağız ve diş sağlığı hedeflerini de göz önüne alarak, koruyucu ağız ve diş sağlığı standartlarını da belirledik. Ağız ve diş sağlığı bilimsel diş komisyonunu oluşturduk" ifadelerini kullandı.  

Konuşmaların ardından Perküsyon sanatçısı Burhan ÖÇAL  katılımcılara unutulmaz bir konser verdi

Konserin ardından Organizasyon Komitesinde çalışanların tanıtılması ve teşekkür seremonisine geçildi. Seremoniden sonra TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL, Sayın Sağlık Bakanının konuşması sırasında alkışlarla gösterilen tepkilere;

“Sağlık Bakanımız Türk Dişhekimleri Birliğinin davetlisi olarak gelmiştir. Türk Dişhekimleri Birliğinin emeğine saygı göstererek kongremize şeref vermiştir. Kendilerine dişhekimliği mesleği ve ağız diş sağlığına gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ederim” diyerek üzüntülerini ifade etmiştir.
Daha sonra  başkanlık devir teslim töreni yapıldı ve Dünya Dişhekimleri Birliği Başkanı Orlando Monteiro da SILVA,  FDI Seçili Başkanı Dr. Tin Chun WONG`a görevini devretti.

Ülkelerin bayrak geçit töreninin ardından açılış töreni, Anadolu Ateşi Dans Topluluğu muhteşem  gösterisi ile sona erdi.