3. KOMŞU ÜLKELER DİŞHEKİMLERİ BİRLİKLERİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI

FDI 101. Dünya Dişhekimliği Kongresi kapsamında dişhekimliği mesleği alanında fikir alışverişinde bulunmak ve hem bilimsel hem de ekonomik işbirliğini arttırmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 13 ülke birlik başkanının katıldığı Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı, 29 Ağustos 2013 tarihinde yapıldı.

Türkiye’yi temsilen TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL, TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Serdar  AK, Dr.Faik Serhat ÖZSOY, Mustafa ORAL ve Ümüt YURDAKUL ile TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri Prof.Dr.Nermin YAMALIK, Dr.Duygu İLHAN, Doç. Dr. Hande SAR SANCAKLI ve Dr.Uğur ERGİN’in katıldıkları toplantıya; Arnavutluk Dişhekimleri Birliği Başkanı Dorjan HYSI,  Bosna Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Medi GANIBEGOVIC, Bulgaristan Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Borislav MILANOV, Gürcistan Dişhekimliği Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Vladimer MARGVELASHVILI, Filistin Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.İbrahim GHANNAM,  İran Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Gholamreza GHAZNAVI, Kıbrıs Türk Dişhekimleri Odası Başkanı Hüseyin BIÇAK, Kırgızistan Stomatolaji Birliği Başkanı Dr.Abibilla KALBAEV ve Dış İlişkiler Başkanı Dr.Ilshat YULDASHEV,  Kosova Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Ali GASHI,  Özbekistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Rakhmatulla NIGMATOV, Ürdün Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. İbrahim Yousef AL-TARAWNEH, Tunus Dişhekimleri Birliği Dr.Khaled TANAZEFTİ ve Yemen Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Mohammed Salem Ben HAFEEDH katıldılar.

Toplantının açılışını yapan TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL, 3. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısının bu sene FDI 2013 Dünya Dişhekimliği Kongresi kapsamında gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.  YÜCEL, komşu ülkelerle mesleki, bilimsel ve ekonomik boyutta gerçekleştirilen bu toplantıların bölge barışına da önemli katkılar sağlayacağını düşündüklerini ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından platforma üye ülkelerin Ulusal Raporları okundu. Platform temsilcileri ülkelerindeki yapısal değişiklikleri, problemleri ve dişhekimliği alanındaki fırsatları dile getirdiler.

Koruyucu Dişhekimliği Forumu ile Gelecek İşbirliği Model ve Yolları’nın tartışıldığı toplantı, Prof. Dr. Taner YÜCEL’in kapanış konuşmasıyla sona erdi. Prof. Dr. Taner YÜCEL, verimli geçen toplantı sonrası tüm katılımcılara teşekkür etti ve platformun önümüzdeki yıl ve takip eden yıllarda Türk Dişhekimleri Birliği`nin ev sahipliğinde çalışmalarına devam edeceğini söyledi.