60.IADS & YDW YILLIK DÜNYA DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ YAPILDI

60. IADS (International Association of Dental Students / Uluslararası Dişhekimliği Öğrencileri Birliği) & YDW (Young Dentist Worldwide / Dünya Çapında Genç Dişhekimleri) Yıllık Dünya Dişhekimliği Kongresi, bu yıl Türk Dişhekimleri Birliği Öğrenci Kolu (TURK DENTSIC / Turkish Dental Students International Committee) ve İtalyan Dişhekimliği Öğrencileri Birliği (AISO / Associazone Italiana Studenti Di Odontoiatria) organizasyonunda iki ülkede gerçekleştirildi.

Kongrenin Türkiye Bölümü, 101.FDI Dünya Dişhekimliği Kongresi kapsamında 27-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonunun organizasyonunda İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 20 ülkeden 150 katılımcının katıldığı kongrede, katılımcılar, 27 Ağustos Salı günü düzenlenen tanışma yemeğinin ardından 28 Ağustos Çarşamba günü  sabah FDI bilimsel oturumlarına, öğleden sonra ise IADS komisyon toplantılarına katıldılar.  EXPODENTAL 2013’ü de ziyaret eden katılımcılar, daha sonra FDI 2013 Kongresi açılış seremonisini izlediler. Katılımcı ülkeler, kültürlerini ve yöresel lezzetlerini düzenlenen öğrenci değişim fuarında sergilediler.

29 Ağustos Perşembe günü IADS Başkanı Pavel SCARLAT, IADS ISO (International Scientific Officer)’ı Tatiana VOROVCHENKO, TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ, TDB Öğrenci Kolu NSO (National Scientific Officer)’u Görkem ŞENGÜN’ün katıldığı kongre açılışının ardından IADS 10. Bilimsel Sunum ve Poster Yarışmasına katılan sunumlar değerlendirildi.

İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı TANYERİ’nin başkanlığında olan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; birinciliğe Murad ALRSHEEDI (Suudi Arabistan) “Kamerun Popülasyonunun Diş Bakımı İhtiyaçları ve Taleplerinin Değerlendirilmesi”, ikinciliğe Camelia Dewi HARTANTO (Endonezya) “Diyabetli Farelerde Curcuma Xanthorrhiza Roxb’un Yara ve Kemik İyileşmesine Etkileri (in vivo)” ve üçüncülüğe ise Magdalena WILCZAK (Polonya) “Dişeti Fibroblastları Proliferasyonu ve Morfolojisi Üzerinde Zenginleştirilmiş Klorheksidin’in Etkisi”sunumu ile seçildi.

Poster yarışmasının birinciliğini  ise  Ewelina MIELKO (Polonya) “Dentin üzerinde Biodentin ve MTA uygulamanın X-Ray Microtomography ile Üç Boyutlu Çalışması” ile kazandı.

Katılımcılar öğleden sonra YDW Başkanı Ingmar DOBBERSTEIN’in moderatörlüğünü yaptığı panelde; Prof. Dr. Gülçin BERMEK’in Toplum Ağız Diş Sağlığı sunumunun ardından, Dr. Sarkis SÖZKES (Türkiye), Dr. Adriano AZARIPOUR (Almanya), Dr. Serhat ASLAN (Türkiye), Dr. Christine BELLMANN (İngiltere), Dr. Sara EHSANI (İran), Dr. Ionut LUCHIAN (Romanya) ve Dr. Babak SAYAHPOUR (İngiltere) sunumlarını dinlediler.

30 Ağustos Cuma günü ilk defa ülkemizde düzenlenen “1. IADS Dental Olimpiyatları” gerçekleştirildi. Olimpiyatların açılışında; TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL, TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Serhat ÖZSOY  ve Ümit YURDAKUL, IADS Başkanı Pavel SCARLAT ve TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ kongre katılımı, program ve Dental Olimpiyatlar üzerinde değerlendirmelerde bulundular.

8 ülke takımının yarıştığı olimpiyatlarda dişhekimliği preklinik eğitimine yönelik etaplarda yarıştılar; 1.etap “Radyografiler üzerinde anatomik landmark okuma”, 2.etap “Sabundan Diş Modelasyonu”, 3.etap “Tavuk derisi üzerinde cerrahi sütur atma”, 4.etap “Ortodontik tel ile verilen figürü elde etme”, 5.etap “Dental Simülatörde Kavite Preperasyonu”, 6.etap “Dental Simülatörde Kron Preperasyonu” şeklinde gerçekleşti.

   

Dr. Tansu ERAKMAN (Protetik Diş Tedavisi ve Ağız Diş Çene Cerrahisi) Jüri Başkanlığında, Prof. Dr. Ufuk Toygar MEMİKOĞLU (Ortodonti), Dr. İsmail Hakkı BALTACIOĞLU (Restoratif Diş Tedavisi) ve Jüri Asistanı Mehmet YILDIZ (TDB Öğrenci Kolu Başkanı)’ın olduğu jüri, takımların çalışmalarını değerlendirdi ve  Kuzey Kıbrıs birinci, Türkiye ikinci ve İran üçüncü oldu.

30 Ağustos akşamı İstanbul Boğaz Turuna katılan katılımcılar, kapanış seremonisini gerçekleştirdiler. 31 Ağustos Cumartesi günü IADS Genel Kurulu’nun yapılacağı Kongrenin İtalya Bölümü’ne katılmak üzere Bari/İTALYA’ya gitmek üzere ülkemizden ayrıldılar.
IADS Yönetim Kurulu`na  TDB Öğrenci Kolu Üyeleri Seçildi

3 Eylül 2013 tarihinde Bari/İTALYA`da gerçekleşen Uluslararası Dişhekimleri Öğrencileri Birliği (IADS) Genel Kurulu`na katılan TDB Öğrenci Kolu bir başarıya daha imza attı.

TDB Öğrenci Kolu (TURK DENTSIC) adına Başkan Mehmet YILDIZ, Uluslararası Öğrenci Değişim Programı Ulusal Temsilcisi (National Exchange Officer) Görkem ŞENGÜN ve Uluslararası Dental Araştırma Programı Ulusal Temsilcisi (National Scientific Officer) Sina SAYGILI`nın katıldığı Uluslararası Dişhekimliği Öğrencileri Birliği Genel Kurulu`nda son gün gerçekleşen Uluslararası Dişhekimliği Öğrencileri Birliği Yönetim Kurulu (IADS ExCo) seçimlerinde TDB Öğrenci Kolu NSO`su Sina SAYGILI, IADS Saymanı, TDB Öğrenci Kolu NEO`su Görkem ŞENGÜN IADS Uluslararası Dental Araştırma Programı Uluslararası Temsilcisi (International Scientific Officer) olarak seçildiler.

Sonuçların kesinleşmesi ile birlikte altı kişilik IADS Yönetim Kurulu`na iki TDB Öğrenci Kolu Üyesi seçilmiş oldu.

Uluslararası Dişhekimliği Öğrencileri Birliği Yönetim Kurulu (2013-2014)

Başkan: Pavel SCARLAT (Romanya)
Genel Sekreter: Petra HORAKOVA (Çek Cumhuriyeti)
Sayman: Sina SAYGILI (Türkiye)
Editör: Malek GHORBEL (Tunus)
Uluslararası Öğrenci Değişim Programı Uluslararası Temsilcisi: Esti RIYANDA (Endonezya)
Uluslararası Dental Araştırma Programı Uluslararası Temsilcisi: Görkem ŞENGÜN (Türkiye)

TDB Öğrenci Kolunu bu başarısından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.