DÜNYA KADIN DİŞHEKİMLERİ FORUMU YAPILDI... KADIN DİŞHEKİMLERİ FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

FDI 2013 İstanbul Kongresi kapsamında Dünya Kadın Dişhekimleri Forumu, 29 Ağustos 2013 tarihinde yapıldı. Kongre kapsamında düzenlenen en ilginç forumlardan biri de Kadın Dişhekimleri Forumu oldu. Her yıl FDI kongrelerinde gerçekleşen formun bu yılki teması “kadınlarda bağımlılık” tı.

200’e yakın kadın temsilcinin katıldığı Kadın Dişhekimleri Forumunun açılışında sırasıyla WDW Başkanı Almanya’dan Brita PETERSEN, FDI Seçilmiş Başkanı T.C WONG, FDI Eski Başkanı Michele AERDEN ve TDB adına Dr.Duygu İLHAN birer konuşma yaptılar.  Konuşmacılar, özellikle Kadın Dişhekimleri Forumu çalışmalarının her geçen yıl daha çok bayan dişhekimine ulaşmasından duydukları mutluluğu dile getirdiler.

Dr.Duygu İLHAN da konuşmasında FDI 2013 Kongresinde İstanbul’da kendilerini ağırlamaktan duydukları mutluluğu ifade etti. İLHAN, Türkiye’deki  kadın dişhekimi profilini anlattığı konuşmasında, kadın dişhekimlerinin konumunu sayısal verilerle dile getirdi.

Ayrıca, daha önceden belirlenmiş temsilciler kendi ülkelerindeki kadın dişhekimi profili ile ilgili konuşma yaptılar. Bu bölümde Azerbeycan adına Renna ALYEVA, ABD adına Kathleen ROTH, Avrupa adına Hırvatistan’dan Vesna BARAC-FURTINGER, Afrika adına Senegal’den Soukèye Dia TINE durum değerlendirmesi yaptılar.

Bağımlılık ana temasının işlendiği Forumda;

  • Theresa S. GONZALES, ABD: Bağımlılığın Patolojisi ve kadınlar üzerindeki etkisi
  • Patricia BLANTON, ABD: Bağımlılığı Anlamak- Bağımlılığın Nöroanatomisi ve nörokimyası
  • Pam CLARK, Avusturalya: Bağımlılığın Mesleğimiz Üzerine Etkisi       
  • Astrid BÜHREN, Almanya: Yeme Bozukluklari Ve  Somatik Semptomlar
  • Vesna BARAC-FURTINGER, Hırvatistan; Miljana PETROVIĆ PUNOŠEVAC, Sırbistan; MIRJANA DUSPARA, Bosna-Hersek: Bağımlılığa Karşı Nasıl Davranmalıyız?
  • Nanae KURAJI, Japonya: Şeker Bağımlılığı
  • Mine ÖZTÜRK Türkiye: Madde Bağımlılığıyla Gelişen Dental Sorunlar
  • Alphonsine MUKANDOLI, Ruganda: Işkoliklik Ve Kumar Alışkanlığı
  • KIM, Kyoung-Sun,  Kore: Nikotin- Dişhekiminin Sigaraya Hayır Kampanyası

konulu sunumları gerçekleştirdiler.

Fotoğraf Yarışması ve Forum Başkanlık Devri

Kadın dişhekimleri arasında düzenlenen “uzun bir çalışma günü sonunda en sevdiğim rahatlama yöntemi” başlıklı fotoğraf yarışması ile “En İyi Fotoğraf Ödülü” de sahibini buldu. 500 Euro’luk birincilik ödülü Edremit- Balıkesir’de dişhekimliği yapan Gülçin GAGA’ya WDW Başkanı Brita PETERSEN tarafından takdim edildi.

Forumun son bölümünde Başkan Brita PETERSEN görevini Hırvatistan’dan Vesna BARAC- FURTINGER’e devretti. Yeni başkan Vesna BARAC- FURTINGER kadınlar arasındaki uluslararası bağların güçlendirilmesi için çalışmalarını tüm hızı ile devam edeceklerini ve kendisini bu göreve seçtikleri için herkese teşekkür etti.

Önümüzdeki yıl Kadın Dişhekimleri Forumu, FDI 2014 Yeni Delhi Kongresi kapsamında gerçekleşecek.