7. KOMŞU ÜLKELER DİŞHEKİMLERİ BİRLİKLERİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI YAPILDI

TDB 23. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında, Türkiye ile coğrafi, tarihi, sosyal, mesleki ve kültürel olarak komşu olan ülkelerle dişhekimliği mesleği alanında fikir alışverişinde bulunmak, bilimsel ve ekonomik işbirliğini arttırmak amacıyla bu yıl yedincisi düzenlenen Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı, 22 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Kongre Merkezinde yapıldı.

TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci, Genel Sekreteri  Neslihan Sevim, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Buket Uğuz ve Mehmet Çalık, TDB Akademi Başkanı Prof.Dr.Murat Akkaya, TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri  Prof.Dr.Nermin Yamalık, Doç.Dr.A.Ferhat Mısır, Doç.Dr.Hande Şar Sancaklı, Dr.Uğur Ergin ve Dişhekimi Ersel Özdemir’in katıldıkları toplantıya;  Dünya Dişhekimleri  Birliği (FDI) Gelecek Dönem Seçili Başkanı Dr.Gerhard Seeberger, Arnavutluk Dişhekimleri Birliği Başkanı Doç.Dr.Dorjan Hysi ve Asistanı Cristian Cura, Azerbaycan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof.Dr.Rena Aliyeva, Kosova Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof.Dr.Kujtim Shala ve Delege Dr.Amir Mamusha, Kazakistan Stomatoloji Birliği Başkanı Dr.Azamat Baigulakov, Kırgızistan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof.Dr.Abibilla Kalbaev ve Başkan Vekili Dr.Ilshat Yuldashev, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr.Ahmet Özant,  Fas Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Jamil Lazraq, Filistin Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.İbrahim Ghannam, Tunus Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Khaled Tanazefti, Ürdün Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Ibrahim Al Tarawne ve  Suudi Arabistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Fahad Ali Alshehri katıldılar.

TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2011 yılında TDB’nin çağrısı ile İstanbul’da 12 komşu ülke birlik başkanı ile TDB 18.Uluslararası Dişhekimliği Kongresinde ilk defa toplanan platformun o günden bugüne kadar ara verilmeksizin 6 defa toplandığını, uzun süredir emek verilen bu platformun kurumsal bir yapı kazanması adına artık bir yönerge hazırlanarak yönetim planı oluşturulması, protokolün gözden geçirilerek, platformun gerçekten üreten bir yapı haline gelmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Cebeci, “Bölgesinin dişhekimliği ve ağız diş sağlığı alanında sorunları tespit eden, bu sorunlara etkili çözüm önerileri üreten, işbirlikleri ile ortak hedefler için çalışan bir gücü olmak ve bu gücü FDI gibi üst kurulların çalışmalarına katkı sağlamak için kullanabilen bir yapı haline gelmek için artık yeterli deneyimimiz oluştu. Türk Dişhekimleri Birliği olarak; 7. KUDBIP toplantısının bize yeni ufuklar açmasını ve gelecekteki çalışmalarımıza yön vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Toplantıda;  

  1. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformunun 2011-2017 yılları arasındaki sürecinin genel bir değerlendirmesi,
  2. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformunun verimliliğinin, görünürlüğünün ve etkinliğinin artırılmasına yönelik bir yeniden yapılanma ihtiyacının değerlendirilmesi

        yapıldı.

 

HABER GÖRSELLERİ