8. KOMŞU ÜLKELER DİŞHEKİMLERİ BİRLİKLERİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI YAPILDI

TDB 24. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında, Türkiye ile coğrafi, tarihi, sosyal, mesleki ve kültürel olarak komşu olan ülkelerle dişhekimliği mesleği alanında fikir alışverişinde bulunmak, bilimsel ve ekonomik işbirliğini arttırmak amacıyla düzenlenen 8. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı, 28 Eylül 2018 tarihinde Congressium Ankara’da yapıldı.

TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci, Genel Sekreteri Neslihan Sevim, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çalık, Dr.Gülay Özdoğan ve Buket Uğuz ve ile  TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri Prof.Dr.Nermin Yamalık, Prof.Dr. Taner Yücel, Doç.Dr.A.Ferhat Mısır, Doç.Dr.Hande Şar Sancaklı, Dr.Uğur Ergin, Zekeriya Doruk Alp ve Ersel Özdemir’in katıldıkları toplantıya;  Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Seçili Başkanı Dr.Gerhard Seeberger, Avrupa Bölgesel Organizasyonu (ERO) Başkanı Dr.Anna Lella, FDI Konsey Üyesi Prof.Dr. Takashi Inoue, Uluslararası Dishekimligi Eğitimi Birlikleri (IFDEA) Başkanı ve Avrupa Dişhekimliği Eğitimi Birliği (ADEE) Geçmiş Dönem Başkanı Prof.Dr.Corrado Paganelli, Azerbaycan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Rena Aliyeva, Bosna&Hersek Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Assist. Prof. Dr.Elmedin Bajric, Bulgaristan Dişhekimleri Birliği Başkanı, Asst. Prof. Dr.Nikolai Sharkov, Fas Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Ihsane Ben Yahya, Filistin Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Ibrahim Ghannam,  İran Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Ali Tajernia, Kazakistan Stomatoloji Birliği Ulusal İrtibat Görevlisi Dr. Azamat Baigulakov, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı  Dr. Ahmet Özant, Kosova Dişhekimleri Odası Başkanı Prof. Dr.Kujtim Shala ve Ulusal İrtibat Görevlisi Dr. Amir Mamusha,  Lübnan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Carlos Khairallah, Özbekistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Rakhmatullah Nigmatov ve Pakistan Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Nasir Ali Khan katıldılar.

TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Komşu ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformunun, zaman içinde bize mesleki konularda birlikte çalışabilme, birlikte üretebilme imkânı verecek eşsiz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Geçen yılki toplantımızın ana konusu da bu platformu daha verimli ve daha görünür kılmanın yollarını birlikte aramaya odaklanmıştı hatırlarsınız. Bu yılki toplantımızda da bu işbirliği platformunu daha etkin hale getirebilme doğrultusundaki önerileri ve yaklaşımları nasıl hayata geçirebiliriz ve bu yeni bakış açısını mevcut protokolümüze nasıl entegre edebiliriz noktalarına odaklanıyoruz. Ayrıca geçen yıl kurduğumuz çalışma gruplarının platformumuza nasıl bir yansıması olduğunu da birlikte değerlendireceğiz.” dedi.

Cebeci, “Eğitim ve araştırma alanında da birlikte yapabileceğimiz çok şey var. Bugün dişhekimliğinde antibiyotik kullanımı alanında beraber yaptığımız çalışma ile bunun güzel bir örneğini göreceğiz. Bu iyi örneğin bizi ortak bilimsel projelerde birlikte çalışma noktasında daha da motive etmesini ümit ediyorum.

Bu işbirliği platformu mesleki yaşantılarımızda daha çok yer tutmalı ve bu platformu sadece bu toplantının ötesine ve meslektaşlarımız için çok daha yararlı bir noktaya taşımalıyız.

Bu düşünceler ile hepinize hoş geldiniz diyor ve verimli bir toplantı olmasını temenni ediyorum” diye sözlerini tamamladı.

Toplantı aşağıdaki gündemle yapıldı.

1.Açılış
2. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformunun 2017-2018 yılındaki faaliyetlerinin değerlendirmesi

                A. Genel faaliyetler
                B. Çalışma gruplarının faaliyetleri

•     Araştırma ve Eğitim Çalışma Grubu faaliyetleri
•     Yeniden Yapılanma Çalışma Grubu faaliyetleri

3. Mevcut protokolün ve ek protokolün yeniden değerlendirilmesi ve yenilenmesi
4.Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformunun önümüzdeki yılki çalışma programının ve öncelikli mesleki konuların belirlenmesi
5.Dilek ve temenniler
6.Kapanış

“Yeniden Yapılanma Çalışma” grubunun komşu ülkeler dişhekimleri birliklerinin mesleki, politik, ekonomik ve bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmaların usul ve esaslarını belirlemek amacıyla hazırladığı “Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Yönergesi” Dişhekimi Ersel Özdemir tarafından sunuldu. Yeni yönerge hakkında dilek ve temenniler görüşüldükten sonra yönerge Dr. A.R. İlker Cebeci ile başlayarak toplantıda bulunan ülke temsilcileri tarafından imzalandı.

Araştırma ve Eğitim Çalışma Grubunun hazırladığı “akılcı antibiyotik kullanımı” konulu anket çalışması sonucunda hazırlanan sunum Prof. Dr. Nermin Yamalık tarafından sunuldu. Sunum sonucunda ise platformun ilk beyanı kabul edildi.

Prof.Dr. Murat Akkaya, Prof.Dr. Nermin Yamalık ve Assoc. Prof. Dorjan Hysi’den oluşan Araştırma ve Eğitim Çalışma Grubunun gelecek seneki çalışma konusu “Dişhekimliğinde İş Gücü Planlaması” olarak belirlendi, tüm dünyada giderek önemi artan bir konu olan “Göçmenlerin Ağız ve Diş Sağlığı” konusunda araştırma yapmaya yönelik olarak üyeleri Prof. Carlos Khairallah, Dr. Duygu İlhan, Asst. Prof. Dr. Nikolai Sharkov ve Prof.Dr.Rena Aliyeva olan bir çalışma grubu oluşturuldu.

Kazakistan Dişhekimleri Birliği Ulusal İrtibat Görevlisi Dr. Azamat Baigulakov dijital dental eğitim ile ilgili bir sunum yaptı. Bu konuyla ilgili olarak Doç. Dr. Hande Şar Sancaklı ve Dr. Azamat Baigulakov’dan oluşan bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.

HABER GÖRSELLERİ