MESLEKTAŞIMIZ PROF.DR.FİGEN ÇİZMECİ ŞENEL
KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYELİĞİNE ATANDI

Sağlık Bakanlığı "Koronavirüs Bilim Kurulu" üyeliğine dişhekimlerini temsil etmek üzere Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel atanmıştır. 

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından   (DSÖ) Koronavirüsle ilgili acil durum ilan edilmeden önce  Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs salgınına yönelik ilk adım; 10 Ocak'ta Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden alanında yetkin akademisyenlerin bulunduğu; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığını yürüttüğü Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturulmuştur.

Bilim Kurulunda TDB'nin temsilci olması gerektiğini vurgulaması sonucu Sağlık Bakanlığı tarafından meslektaşımız Sayın Şenel'in  ataması yapılmıştır. 

Topyekün savaşta geniş üye ağları ve geçmiş tecrübe birikimlerinden yararlanmak üzere meslek örgütlerinin de kurulda temsil edilmeleri görüşümüzde ısrar ederek ortak çalışma zemininde buluşmak dileği ile meslektaşımıza iyi çalışmalar dileriz.

Türk Dişhekimleri Birliği

***

Prof. Dr. Figen ÇİZMECİ ŞENEL'in Özgeçmişi

Ankara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu ve 2001 yılında aynı üniversitenin Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim dalında doktora eğitimini tamamladı. 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Washington Hospital Center, Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Departmanında research fellow olarak çalıştı Aynı yıl, Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Sağlık Enstitüsünde (National Institute of Health) "Klinik Araştırmaların Prensip ve Uygulamalarına Giriş" sertifika programını tamamladı.

2008 yılında Doçent ünvanını almasının ardından 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Washington Hospital Center, Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Departmanında ve 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Sağlık Enstitüsü, Dental ve Kraniofasiyal Araştırmalar Enstitüsü'nde (National Institute of Dental and Craniofacial Research) misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 2013 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nde Profesör kadrosuna atandı. 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Sağlık Enstitüsü, Dental ve Kraniofasiyal Araştırmalar Enstitüsü bölümünde araştırmacı olarak projelerde görev aldı.

Bu esnada NIH'te branşı ilgili çalışmalarının yanı sıra, bilimsel araştırmalar, projeler ve kalite iyileştirme konularında; Bilgi güvenliği, temel bilgi sistemleri güvenlik yetkilendirmesi, gizlilik bilinci, kayıt, döküman ve risk yönetimi, sistem yönetimi, çalışan ve hastalarda temel haklar ve ayrımcılık, güvenli çalışma ve Etik konularında eğitim programlarını tamamladı.

2018 yılında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü başkanlığına atanmış ve halen bu görevini sürdürmektedir. Yüksek Öğretim Kalite Kurulu ve Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Kuruluşlarının Tanınması ve Yetkilendirilmesi Komisyonu üyesidir. Ağız ve Çene- Yüz Cerrahisi Derneği Başkan Yardımcılığı ve American Institute of Implant Dentistry Türkiye Direktörlüğü görevlerini yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde 100'den fazla yayını, kongre Bildirisi ve 1 adet kitap çeviri editörlüğü bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.