TDBD 183.SAYI BAŞYAZI
`GÜNÜ KURTARIRKEN GELECEĞİ KAYBEDİYORUZ`


Değerli Meslektaşım,

1 Haziran 2021’den itibaren yeni bir normalleşme düzenlemesi uygulanmaya başlandı. Acaba pandemi bize normal yaşantımızı unutturdu da ondan dolayı mı iki ayda bir normalleşme arayışlarına giriyoruz? Aslında bu açıklamalar bize bilimsel verilerden uzak, direkt pandemiyle savaş için karar almak yerine kabile anlayışıyla günü kurtarma temelli alınan kararların ne kadar zararlı olduğunu göstermiyor mu? Covid-19 nedeniyle gerçekleşen her bir ölümden, intiharlara kadar varan ekonomik çöküntüden bu günü kurtarma  çabaları sorumlu değil mi?

Malesef bu salgın günlerinde bile yeni dişhekimliği fakülteleri ve sağlıkta şiddet gibi sorunlarımız hiç hız kesmiyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili ile bir görüşme gerçekleştirdik; ülkemizde hızla artan ve sayısı an itibariyle 102 olan dişhekimliği fakülteleri, buna paralel kontrolsüzce artan kontenjanlar, eğitimde oluşan sorunlar ve genç dişhekimlerindeki yoğun işsizlik sorununa ilişkin değerlendirmelerimizi ve TDB Öğrenci Kolu tarafından yapılan anketin sonuçları paylaştık. İfade ettiğimiz verilerin değerlendirilerek bu ülkenin en zor ve pahalı eğitimini alan gençlerimizin gelecekte ucuz işgücü olma ya da işsizlikle yüzyüze kalmaması için Birliğimizin taleplerini ilettik.

Sağlıkta şiddete yönelik bir iki ceza caydırılık açısından bize biraz umut olsa da özellikle Ankara’da bir hekim arkadaşımıza yapılan ve mesleğini yapmasını tehlikeye düşüren saldırı, bir başka kentimizde saldırıya uğrayan meslektaşımızın beyaz kod verdi diye başhekimi tarafından tehditvari yaklaşım görmesi sorunun biraz daha derinlerde olduğunu düşündürüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda 11 kez kapsamlı borç yapılandırması ve matrah artırımı getiren ekonomi teklifi kabul edildi. Türk Dişhekimleri Birliği Kanunu’na göre meslek mensuplarının üyesi oldukları odalara olan aidat borçları ile odaların Birliğe olan birlik payı borçları da yapılandırılabilecek. Pandemi sürecinde ekonomik zorluklar karşısında meslektaşlarımız biraz olsun rahatlayacaklardır. Anayasa’nın eşitlik ilkesi doğrultusunda ödemeyen ve ödeyemeyen ayrımı yapılsaydı yapılandırmanın daha hakkaniyetli olacağını da bir gerçektir.

Sağlıkta dönüşüm programının iflasının son  göstergesi de Kamuda zaten adil olmayan performans dağıtımına hastaların memnuniyet ilkesi getirilmesidir. Kamudaki sorunların çözümü ve özelden hizmet alınması yönündeki talep ve önerileri ne zaman dikkate alacaksınız? Ülke gündemine düşen mafya, tarikat, gladyo açıklamalarından başınızı kaldırdığınızda mı?

Sevgili meslektaşım, bu tarihi pandemi dönemini daha iyi analiz edebilmek için dergimizin kitap sayfasında da önerilen Pandeminin Düşürdüğü  Maskeler’i okumanızı tavsiye ederim.

Önümüzde hem ülkemiz hem de birliğimiz için önemli günler var. Birlik, dayanışma ve paylaşımla, ben demeden biz olarak bunları atlatacağımıza eminim.

Sağlıkla kalın.

Prof.Dr.Atilla Ataç
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı