6. KOMŞU ÜLKELER DİŞHEKİMLERİ BİRLİKLERİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI YAPILDI

TDB 22. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında, Türkiye ile coğrafi, tarihi, sosyal, mesleki ve kültürel olarak komşu olan ülkelerle dişhekimliği mesleği alanında fikir alışverişinde bulunmak, bilimsel ve ekonomik işbirliğini arttırmak amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen, 14 ülke birlik başkanı ve temsilcisinin katıldığı Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı, 19-20 Mayıs 2016 tarihlerinde Fuarİzmir Kongre Merkezinde  yapıldı.

TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri Dr. Uğur Ergin ve Doç. Dr. Hande Şar Sancaklı`nın katıldıkları toplantıya;  Arnavutluk Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Dorjan Hysi, Azerbaycan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Rena Aliyeva, Bosna Hersek Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Maida Ganibegovic-Selimovıc, Kosova Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Kujtim Shala, Gürcistan Stomatoloji Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vladimer Margvelashvilli,  Kazakistan Stomatoloji Birliği Başkanı Dr. Azamat Baigulakov, Kırgızistan Stomatoloji Birliği Başkanı Dr. Abibilla Kalbaev, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dt. Hüseyin Bıçak,  Yemen Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Mohamed Salem Binhafid ve Dr. Rania Algunaid, Fas Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Jamil Lazraq, Lübnan Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Carlos Khairallah, Makedonya Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Vladimir Popovski ve Pakistan Dişhekimleri Birliği Sayanı Prof. Dr. Arshad Hasan katıldılar.

Prof. Dr. Taner Yücel 19 Mayıs 2016 tarihinde başlayan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar yapılmış olan Komşu Ülkeler İşbirliği Platformu Toplantılarının kısa bir değerlendirmesini yaparak 2011 yılında çıkılan bu yolda, işbirliğimizin ve ilişkilerimizin her geçen yıl daha da güçlendiğini belirtti. Platformun en önemli amaçlarından birinin komşu ülkeler arasındaki bağları önceki senelere nazaran daha artırmak olduğunu yineleyen Prof. Dr. Taner Yücel, ardımızda bırakılan 5 yıllık süreç içerisinde amaçlanan hedeflere yavaş yavaş ilerlediklerini lakin yapılması gereken çok daha fazla şey olduğunu belirtti.

Yücel, geçen sene gerçekleştirilen 5. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısında tüm üyelerin imzasıyla kabul edilen Protokol çerçevesinde; TDB 22. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’nde komşu ülkelerden konuşmacı davet edildiğini, ayrıca Türk dişhekimliği öğrencilerine sunulan imkânların komşu ülkelerden gelen öğrenciler için de geçerli sayıldığını vurguladı. Yücel, bu ve bunun gibi uygulamaların ilerleyen TDB kongrelerinde devam edeceğini ve diğer üye ülkelerin de aynı şekilde Protokol maddelerini kongrelerinde uygulamalarını istedi.

2 gün süren toplantıda aşağıdaki gündem başlıkları ele alındı:

  • Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Açılış ve Hoş Geldiniz Konuşması
  • 2015 Toplantı Tutanaklarının Değerlendirilmesi
  • 2015 Ulusal Raporların Değerlendirilmesi
  • Komşu Ülkelerdeki Amalgam Kullanımı ile ilgili Anket Sonuçlarının Sunumu
  • Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Protokolünün Değerlendirilmesi
  • Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Logosunun Seçilmesi
  • Muhtelif Konular
  • Kapanış Konuşması

TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri Doç. Dr. Hande Şar Sancaklı`nın yaptığı sunumlar çerçevesinde ‘Komşu Ülkelerdeki Amalgam Kullanımı ile ilgili Anket Sonuçları’ ve ayrıca ülkelerden toplantı öncesi istenen ‘Komşu Ülkelerdeki Amalgam Kullanımı ile ilgili Anket’ sonuçları da incelendi.

Prof. Dr. Taner Yücel, her geçen yıl bir öncekine nazaran daha verimli geçen toplantının sonunda tüm katılımcılara Komşu ülkeler web sitesinden tüm toplantıların fotoğraflarına ulaşabileceklerini bildirdi ve herkese teşekkür etti.

HABER GÖRSELLERİ