TDB 26.ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ BAŞLADI

TDB 26.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, İstanbul Kongre Merkezi’nde (ICC)  8 Eylül 2022 tarihinde yapılan açılış töreni ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış törenine; TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri, Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, FDI Başkanı İhsane Ben Yahya, ERO Başkanı Simona Dianiskova, FDI İdare Müdürü Enzo Bondini, FDI Kongreleri Sorumlusu Laetitia Reymond, Arnavutluk’tan Mirlind Selimi, Azebaycan’dan Rana Aliyeva, Bosna Hersek’ten Sedin Kobaslija, Bulgaristan’dan Nikolai Sharkov, Fas’tan Nabila Alami Idrissi Chentoufi, İran’dan Ali Tajernia, Kazakistan’dan Maira Kopbayeva, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin’den Kaan Asvaroğlu, Kırgızistan’dan Abibilla Kalbaev, Kosova’dan Blerim Kamberi, Lübnan’dan Ronald Yournes, Makedonya’dan Marijan Denkovski, Mısır’dan Maguid Amid Mohamed, Özbekistan’dan Rakhmatulla Nigmatov, Pakistan’dan Nasir Ali Khan ve Yemen’den Mohamed Salem Mohamed Binhafid, TDB Geçmiş Dönem Başkanları Eser Cilasun, Celal Korkut Yıldırım, Prof.Dr.Onur Şengün,  Prof.Dr.Murat Akkaya, Prof.Dr.Taner Yücel, Dr.Ali Rıza İlker Cebeci ve  Prof.Dr.Atilla S.Ataç, TDB Geçmiş Dönem Genel Sekreterleri Hüsnü Çuhadar, A.Murat Ersoy, Süha Alpay, Ali Gürlek, Neslihan Sevim ve Gülay Özdoğan, Dişhekimleri Odası Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra Dekanlar Konseyi Genel Sekreteri Prof.Dr.Batu Can Yaman, Dişhekimliği Fakültesi Dekanları, Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Daire Başkanı Doç.Dr.Emre Korkut,  Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, IMPLANTDER Başkanı  Oğuz Akyüz ve çok sayıda konuk katıldı.

Kongre açılış filmi ve davul şovun ardından TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Organizasyon Komitesi Genel Sekreteri Salih Yazıcı yaptığı açılış konuşmasında, kongreye ilişkin teknik ve sayısal verileri paylaştı, kongre programı ve sosyal program hakkında bilgi verdi.

Daha sonra söz alan kongreye ev sahipliği yapan İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Berna Aytaç, “...İstanbul Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komitemiz adına TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongre'mize hoş geldiniz diyorum.Uzun pandemi süreci, hayatlarımızın birkaç senesini çaldı. Sevdiklerimiz, arkadaşlarımız ve hatta ailelerimizin büyük bir bölümüyle dahi uzak kaldığımız zamanlar bitiyor ve nihayet alıştığımız yaşantımıza yavaş yavaş geri dönmeye başladık.2019 yılından sonra ilk kez bu denli büyük ve kapsamlı bir kongreye İstanbul Dişhekimleri Odası olarak ev sahipliği yapıyor olmaktan mutluyuz, gururluyuz.” diye konuştu.

Bu konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

İlk olarak TDB Genel Sekreteri K.Tümay İmre tarafından Dişhekimi Kudsi Cenk Uludoğan’a, toplum ağız diş sağlığı alanında yaptığı çalışmalar ile insanlığa ve  dişhekimliği mesleğine dolayısıyla TDB politikalarına sağladığı katkılar nedeniyle “Türk Dişhekimleri Birliği Hizmet Ödülü Beratı"  verildi. 

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Berna Aytaç tarafından da toplumsal cinsiyet temelinde (TCE) kadınların maruz bırakıldığı hak ihlalleri için bir yandan yasa önünde savunma yaparken, diğer yandan kadınların eşitlik talebi için politikalar üreten ve dayanışma temelinde mücadele içinde olan Av.Hülya Gülbahar’a, “Kadın Ödülü” verildi.

2 yılı aşkın devam eden pandemi süresince yapmış oldukları programlarla sağlık çalışanlarının sıkıntılarını ve fedakarlıklarını dile getiren,  sağlık çalışanlarını  kamuoyu nezdinde görünür kılan ve mağduriyetimize sahip çıkan basın mensupları; Dilan Alp (Halk TV), Gamze Dondurmacı (Fox TV), Öznur Karslı Çetiner (Habertürk TV) ve mazereti nedeniyle törene katılamayan  İsmail Küçükkaya adına Dilan Alp’e plaketleri, TDB Genel Başkanı ve Kongre Başkanı A.Tarık İşmen tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar, Dekanlar Konseyi Genel Sekreteri ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Batu Can Yaman birer konuşma yaptılar.

Avrupa Dişhekimleri Bölgesel Organizasyonu (ERO) Başkanı Simona Dianiskova’da katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında kongrede olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Dianiskova, ERO vizyon ve misyonunun dişhekimliği mesleğinin bağımsız ve liberal bir meslek grubu olarak hizmet vermesi ile hasta-hekim ilişkileri açısından vazgeçilmez bir unsur olduğunu,  ERO kapsamındaki tüm ülkelerin genel sağlık-ağız diş sağlığını en yüksek seviyeye ulaştırabilecek desteğin sağlanması,  ulusal ve Avrupa sağlık politikalarını etik ve mesleki şartlar dahilinde büyük bir güçle desteklemeyi amaçladıklarını ve FDI vizyon ve misyonu doğrultusunda ağız-diş sağlığını olabilecek en sağlıklı seviyeye getirmeyi amaçlamak olduğunu belirtti.  

Dianiskova, bu amaçla ERO kapsamında Ulusal birlik delegelerinin katılımlarıyla faaliyet gösteren  çalışma grupları; Liberal Dişhekimliği Çalışma Grubu, Yaşlılık Dişhekimliği, Dental Grup, Dişhekimliği Birlikleri ve üniversiteler arası işbirliği, Dişhekimliğinde Medikal Sürekli Eğitim çalışma grupları dahilinde dişhekimliğinin günümüz sağlık sisteminin genişleyen ağız sağlığı tanımlaması kapsamında gerek mesleki etik açısından gerek se mesleki sağlık politikalarının genişlemesi açısından büyük katkılar sağladığının altını çizdi.

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI)  Başkanı İhsane Ben Yahya da yaptığı konuşmada; “Ne yazık ki, dünya çapında 3,5 milyardan fazla insanı etkileyen ağız-diş sağlığı hastalıkları, bu oranıyla küresel düzeyde en yaygın bulaşıcı olmayan hastalıktır. (NCD) Bugün, bildiğimiz üzere, bu hastalıklar çoğunlukla düşük ve orta gelirli ülkelerdeki insanları ve marjinalize olmuş grupları etkilemektedir. Yine de herkesin karşılanabilir ve kaliteli ağız-diş sağlığı hizmetlerine erişebilmesi için sıkı çalışarak ve ortak çabalarla bu alandaki eşitsizlikleri giderebiliriz ve gidermeliyiz. Değerli arkadaşlar ve meslektaşlar, FDI Başkanı olarak, üyemiz, Türk Dişhekimleri Birliği’nin 26. Kongresi için bugün burada bulunmak, benim için büyük bir mutluluk ve onurdur. Ülkenizdeki ve bölgedeki ağız-diş sağlığına yönelik sürekli katkıları ve bağlılıkları için Başkan A.Tarık İşmen’e ve Türk Dişhekimleri Birliği’ne tüm kalbimle teşekkürlerimi sunar ve tebrik ederim. Küresel sağlık gündemindeki son gelişmeler, ağız-diş sağlığının gittikçe artan bir halk sağlığı önceliği olduğunu göstermektedir. Mayıs ayında, Dünya Sağlık Örgütü Küresel Ağız-Diş Sağlığı Stratejisi’nin 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nde onaylanıp kabul edildiğini rapor etmekten fevkalade bir sevinç duyuyorum. FDI olarak bu tarihi anın kıymetini bilmekteyiz ve artık sonraki eylem planının geliştirilmesi için desteğimizi ve fikirlerimizi sunabilmek amacıyla artık, çok daha fazla çalışıyoruz.

Ağız-diş sağlığı topluluklarının bir araya gelerek, yerel ve küresel düzeyde dişhekimliğinin geleceğine katkı sağlayacak en son klinik yaklaşımlar üzerine bilgi paylaşımı yapabilmeleri açısından Bugün, burada düzenlenen ve benzeri etkinliklerin önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Böylesi toplantılar, bizlere yalnızca yeni beceriler kazandırmakla kalmaz; aynı zamanda birbirimizden öğreneceklerimizle, ağız-diş sağlığını bir halk sağlığı önceliği yapmamızda bizlere yardımcı da olacaktır. FDI’da  sizin gibi güçlü bir üye ortağımız olduğu için onur duyuyoruz ve iş birliği ruhunuzu takdirle karşılıyoruz. Sizlere teşekkür ediyor ve başarılı bir kongre geçirmenizi diliyorum.” dedi.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Kongre Başkanı A.Tarık İşmen’de yaptığı konuşmada;  “Konuşmama; 2 senedir gerçekleştiremediğimiz TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongresinin ertelenmesine neden olan, çalışma ve iş hayatındaki kısıtlama ve yasaklar nedeniyle ortaya çıkan ekonomik etkileri, ölüm vakalarının psikolojik ağırlığıyla 30 aya yakın insanlığın üzerine  kâbus gibi çökmüş küresel düşman olarak da tanımlanan ve yüzyılı içine alacak bir yıkımı insanlığa yaşatan koronavirüs salgını ile başlamak istiyorum.

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınının Türkiye'de tespit edilen ilk vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart günü açıklandı. Ülkedeki virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020'de gerçekleşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan 2020'de yaptığı açıklamada koronavirüs vakalarının tüm Türkiye'ye yayıldığını açıkladı. 27 Ağustos 2022 itibarıyla Türkiye'de koronavirüs ile enfekte olmuş toplam hasta sayısının 17 milyona yaklaştığı belirtilirken, ölen hasta sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu tartışmaları günümüze kadar hiç bitmedi. Dünyada ise raporlanan 6,5 milyon, resmi kayıtlara girmemiş 13 ila 23 milyon dolaylarında ölümün olduğu tahmin ediliyor. Bir kısım bilim insanının karşı çıkmasına rağmen salgının olağanüstü koşulları Hükümet tarafından 2021 yılı Haziran ayında ülkemizde sona erdirildi.

Ne yazık ki Ülkemiz salgın süresince; eğitimde, ekonomik ve sosyal hayatta, yoğun hastalık ve ölüm vakalarıyla dünyada en fazla etkilenen ülkeler arasında yerini almıştır. Görev tanımlarında olmamasına rağmen filyasyonda görevlendirilen meslektaşlarımızın da içinde bulunduğu tüm sağlık personelinin fedakâr çalışmalarına karşılık sürekli şiddete maruz kalmaları, Bakanlığın çalışanlarını şiddetten koruyacak yeterli yasal düzenlemeleri yapmaması ve özlük haklarındaki adaletsiz uygulamaları nedeniyle yurtdışına hekim göçleri başladı. Ve yine ne yazık ki hekim ve dişhekimlerinden ülkemizi terk edenlerin sayıları bu gün ciddi rakamlara ulaştı.  “Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür” özdeyişinde anlatıldığı gibi umarız yaşadıklarımızı unutmadan tecrübe olarak biz ve hükümet edenler gelecek kuşaklara taşırız..” dedi.

A.Tarık İşmen’in konuşması için tıklayınız…

Expodental 2022  Fuar Açılışı

TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen, FDI Başkanı İhsane Ben Yahya, ERO Başkanı Simona Dianiskova, Komşu Ülkeler Birlik Başkanları, DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar ile DİŞSİAD yetkilileri, TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Berna Aytaç, İstanbul Dişhekimleri Odası Yöneticileri ve Dişhekimleri Odası Başkanları ile birlikte Expodental 2022 fuar açılışını gerçekleştirdi.

Yaklaşık 5000 m2 alanda kurulu Expodental 2022 kapsamında 134 firma, cazip fiyat ve ürün seçeneklerini meslektaşlarımızla buluşturacaklar.

Expodental 2022 Fuarı, kongre sonrasındaki Pazar günü de devam edecek.