DİŞHEKİMLERİ ECZACILARIN YANINDA…

02.12.2009

DİŞHEKİMLERİ ECZACILARIN YANINDA…

4-KASIM`DA DİŞHEKİMLERİ BIRAKTI,

4-ARALIK`TA ECZACILAR ANAHTARLARINI BIRAKACAK…

ŞİMDİ SIRA KİMDE?...

Gün geçmiyor ki, “Sağlıkta Dönüşüm” adı altında yeni bir uygulamayla karşı karşıya gelmeyelim. Hak sahiplerini korur gibi gözüküp, aslında birer siyasi yatırım amacı taşıyan, dayanağı olmayan bu uygulamalar mesleğini serbest icra eden biz dişhekimlerini olduğu kadar eczacıları da derinden etkilemiştir. Vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşımını zorlaştıran, kamusal zihniyetten uzak ve sadece sermayenin gelişimine destek verdiği her geçen gün daha da netleşen bu uygulamaların karşısında, eczacı dostlarımızın yanında yer alıyoruz.

Mesleğimizi serbest icra edebilen bir meslek grubu olarak bizim ve Eczacı dostlarımızın üzerinden oynanmaya çalışılan oyunların farkındayız. Dişhekimliği hizmetlerini özel muayenehaneler üzerinden almamakta ısrar eden Hükümet; eczaneleri de benzer bir sıkıntılı duruma sokmaya çalışmakta, zor bela geçimini sağlamaya çalışan eczanelerin kapanmasına neden olacak uygulamalarını 4 Aralık`tan itibaren uygulamaya sokmak istemektedir. Bireysel çalışma yerleri olan ve sağlık hizmetlerinde önemli katkıları bulunan muayenehanelerin ve eczanelerin yok edilip, yerlerine şirket zincirlerinin geçirilme çabasına son verilmelidir.

Eczanelere giden vatandaşlarımız, son zamanlardaki düzenlemeler sonucunda ilaca erişimde büyük zorluklar yaşıyorlar. Geçimini bile zor sağlayanlar, bu ülkenin yoksulları ve yoksullaştırılmakta olan vatandaşlarımız, sürekli zamlanan muayene ücreti ödemek zorunda bırakılıyor, prim borcu nedeniyle ilaçlarını alamıyor. Ya da birikmiş muayene ücretini ödeyemedikleri için ilaçlarını alamadan eczanelerden ayrılıyorlar

TASARRUF TEDBİRİ ADIYLA HEDEFLENEN SÖZDE DÖNÜŞÜMÜN, EMEĞİYLE ÇALIŞAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI YOKETMESİNE,

VATANDAŞIN EN DOĞAL HAKKI OLAN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANMA HAKLARININ ELLERİNDEN ALINMALARINA GÖZ YUMMAYACAĞIZ. 

İŞTE TÜM BU NEDENLERDEN DOLAYI ECZACI DOSTLARIMIZIN BU HAKLI EYLEMLERİNİ DESTEKLİYORUZ.

Prof.Dr.Murat AKKAYA
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı