BAŞTA MUAYENEHANELER OLMAK ÜZERE ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARINDAN HİZMET ALIMI GERÇEKLEŞMELİ


BAŞTA MUAYENEHANELER OLMAK ÜZERE ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARINDAN HİZMET ALIMI GERÇEKLEŞMELİ
29.01.2009

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik`in dün mecliste bir grup gazeteciye yaptığı ve bu gün de basında yer alan;

"Yeni hedefimiz diş sağlığını da sosyal güvenlik kapsamına almak. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Hem bazı milletvekili arkadaşlar hem de bürokrat ve sektörden temsilcilerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmanın mart ayında tamamlanacağını ve nisan ayında Meclis`e gelebileceği, öncelikli olarak koruyucu sağlık hizmetlerini gündeme aldıklarını, başta korucuyu tedbirler olmak üzere diş tedavileri de kapsama girecek.

Mevcut durumda diş tedavileri SGK`lılar tarafından ancak devlet hastanelerinde yaptırılabiliyor. Ancak, hem yoğunluk hem de kısıtlı hastane ve doktor sayısı nedeniyle dolgu, kanal ve çürük tedavisinde günler, köprü-kron gibi tedavilerde ise aylar sonrasına randevu verilebiliyor. Hazırlanan değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından ise SGK`lılar diş hekimlerine ya da özel hastanelere de giderek diş tedavilerini yaptırabilecekler"
açıklamaları camiamızda memnuniyetle karşılanmıştır.

Bilindiği gibi, 18 Eylül 2008 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunduğumuz dişhekimliği hizmetlerinin başta muayenehaneler olmak üzere özel sağlık kuruluşlarından da alınmasına yönelik teklifimizde;

 “Ülkemizde toplumun diş ve dişeti hastalıklarının gelişmiş ülkelere göre çok yaygın olduğu, kamuda çalışan dişhekimlerinin toplumun talebini karşılayamadıkları, halkın dişhekimliği hizmetlerine erişebilirliliğinin sağlanmasının yolunun, serbest dişhekimlerinden de hizmet alınması olduğu dile getirilerek sürdürülebilir bir sistemin kurulması” istenilmişti.

Halkımız ;
ulaşım sıkıntısı çekmeden, sıra beklemeden, tercih ettiği bir dişhekimi tarafından tedavi edilmeyi isteyen, 100. 000`i aşan dilekçeleri ile bu sorunlarına sahip çıkılmasını talep etmişlerdir.

Sayın Bakanın yaptığı bu açıklama, Ülkemizdeki ağız diş sağlığı sorununa çözüm getirecek önemli bir uygulama olacağından, en kısa sürede gerçekleştirilmesini ümit ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.   

Prof. Dr. Murat AKKAYA
Türk Dişhekimleri Birliği 
Genel Başkanı